Regens Penitencjarii Apostolskiej przewodniczył Mszy św. w sieradzkiej kolegiacie

25 grudnia 2017 r., tekst i zdjęcia ks. Krzysztof Mętlewicz

Dnia 25 grudnia o godz. 11:30 w sieradzkiej kolegiacie uroczystej Eucharystii przewodniczył J.E. ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej. Penitencjaria Apostolska, zwana również Trybunałem Pokuty, jest najwyższym organem sądowniczym w Kościele katolickim. Na czele tej dykasterii stoi kard. Mauro Piacenza, zaś jego bezpośrednim zastępcą jest właśnie ks. Krzysztof Nykiel.

Dostojnego gościa powitał na początku Eucharystii proboszcz parafii, ks. inf. Marian Bronikowski. Podziękował on Księdzu Regensowi za przybycie do sieradzkiej wspólnoty i zaprosił dowspólnego celebrowania wielkich tajemnic Bożych Narodzin.

Okolicznościową homilię wygłosił zaproszony gość. W wygłoszonym słowie podkreślił, że odwieczne Słowo „przyszło do swoich. Wyobrażacie sobie, jak ciężko jest wyjść na długie lata z domu? Tym bardziej, że gdy wracacie, domownicy nie chcą Was znać, bo poukładali sobie swoje życie. Bóg posyłał proroków do swoich, by przypominali, że czas mesjański nastąpi.[…] Kiedy Boże Słowo stało się ciałem, przyszło do swoich i nie zostało przyjęte. […] Przyjście Boga na świat nie dokonało się w hotelu, z pewnością tego wieczoru ludzie inaczej przeżywali swój wolny czas, który dziś nazywamy relaksem. Wszyscy byli tak zajęci sobą, że nie otworzyli drzwi własnych domostw, by Matka Najświętsza mogła znaleźć tam schronienie. Z radością serca i ogromną wdzięcznością patrzę na pociechy, które są w tej świątyni. Popatrzcie, z jaką miłością i odpowiedzialnością wy rodzicie przytulacie dzieci do swojego serca. Taką miłość powinniśmy mieć wobec nocy betlejemskiej. Trzeba zaprosić Dziecię na stałe i  uczyć się, że trzeba być Dzieckiem Bożym i za ten dar cudowny, jakim jest wiara, jesteśmy odpowiedzialni, bo trzeba go przekazywać tym, którzy od Boga są daleko”.

Na Eucharystii obecni byli również goście z koreańskiej wyspy Jeju - Michał, Rafał i Jan, którzy przed rokiem uczestniczyli w ŚDM właśnie w sieradzkiej parafii. Dzięki gościnności sieradzan mogli przeżyć tradycyjne polskie święta i poznać naszą bogatą kulturę oraz żywą wiarę parafii.

Na zakończenie uroczystej liturgii ks. inf. Marian Bronikowski podziękował Księdzu Prałatowi za wszystkie dobre wiadomości o sieradzkiej kolegiacie, które przekazuje on Ojcu Świętemu Franciszkowi. Ksiądz Prałat w słowie końcowym złożył wszystkim swoje serdeczne życzenia i wyraził nadzieję, że już niedługo parafialna kolegiata będzie mogła cieszyć się tytułem bazyliki mniejszej.