Russocice: tańczyć ze świętymi


31 października 2019 r., ks. Świerad Sławomir Pettke

Russocice: tańczyć ze świętymi

Już po raz trzeci, dzieci, młodzież oraz ich rodzice uczestniczyli w „Balu Wszystkich świętych”, zorganizowanych przez duszpasterzy parafii p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach.
 
Wieczorem 31 października br. w przestronnej sali parafialnej, w rytm muzyki i przy wspólnym tańcu bawiło się blisko dwustu najmłodszych parafian przebranych w stroje, przypominające wybranych przez siebie świętych patronów. Najmłodszym pociechom towarzyszyli w zabawie rodzice, nauczyciele i przebrani w podstarzałe anioły - katecheci. Nie dziwi fakt obecności na balu nadmiernej reprezentacji młodziutkich świętych aniołów,  gdyż opiekę duchową nad całą parafią, sprawuje uzbrojony Św. Michał Archanioł, książę wszystkich zastępów anielskich. W tanecznych pląsach można było zauważyć całą litanię świętych: Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus, św. Józefa, św. Faustynę, św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Pawła II, św. Antoniego z Padwy, św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Mikołaja, św. Dorotę z trzema różami. Nie trudno było zauważyć kilku świętych koronowanych władców z królewiczem Kazimierzem oraz przybyłych do nowo narodzonego Jezusa z odległego Wschodu: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem.
 
Uroczysty wieczór rozpoczął się od wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Po nim zabawa przeplatana konkursami, tańcami w rytm znanych utworów: Arki Noego, Siewców Lednicy oraz innych wykonawców muzyki popularnej i ewangelizacyjnej.
 
W Russocicach, z racji koneksji rodzinnych, nie mogło zabraknąć wykonania przez rozanielone dzieci – przeboju gwiazdy disco polo – Zenka Martyniuka: „Przez twe oczy zielone”.
 
Główny organizator balu – ks. Dawid Brauer zadbał o właściwą dekorację sali, a dla najmłodszych przygotował napoje i słodkie niespodzianki. Organizatorzy wyróżniali dzieci ciekawie ucharakteryzowane na konkretnego świętego. Dzieci, które dodatkowo znały niektóre fakty z życia swojego patrona – otrzymywały drobne upominki. 
 
Za atmosferę Królestwa niebieskiego i dobre relacje między świętymi - odpowiada zawsze Duch Święty. W tę zaszczytną rolę wcielił się prawdziwy „spiritus movens” przedsięwzięcia - Michał Piekarski z Konina. W balu było coś niebiańskiego i wzniosłego. Była to okazja oddania chwały Bogu oraz wspólnej zabawy dzieci młodszych ze starszymi, dzieci z rodzicami w towarzystwie dorastającej młodzieży. Bliska i serdeczna wspólnota ze świętymi, to w tych dniach najlepsze antidotum  dla płytkiej, zblazowanej i komercyjnej propagandy neopogańskiego: Halloween. Św. Augustyn miał powiedzieć, że kto śpiewa dwa razy się modli. Ale mówił też: „ naucz się tańczyć, bo Aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z tobą robić”.