Sekretariat KEP: promocja najnowszej książki WDR „Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich”


13 grudnia 2019 r., Urszula Haśkiewicz

Sekretariat KEP: promocja najnowszej książki WDR „Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich”

Z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich Ojca Świętego Franciszka, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników przygotowało i wydało książkę, która z pewnością udzieli odpowiedzi na kilka pytań o pontyfikat, działania i życie obecnego papieża.
 
Deborah Castellano Lubov, amerykańska dziennikarka akredytowana przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, w ciągu kilku lat przeprowadziła wywiady z przyjaciółmi i bliskimi współpracownikami Franciszka. Tak powstała książka - zbiór wywiadów, opatrzony wstępem kard. Pietro Parolina, sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, który do grudnia tego roku został wydany w czterech językach: angielskim, włoskim, litewskim i hiszpańskim.
 
Piątym przekładem jest publikacja „Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich”, wydana przez Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, która swoją promocję miała 13 grudnia br. w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Spotkanie promocyjne poprowadził ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP. Na konferencji obecni byli ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP ; ks. bp Artur Miziński, sekretarz KEP oraz Deborah Castellano Lubov i Anna Kowalewska, tłumaczka polskiego wydania książki.
 
Prezentowaną ksiązkę  otwiera wywiad z abp. Stanisławem Gądeckim. Czytelnicy mają okazję zapoznać się także z wypowiedziami Marii Eleny Bergoglio, siostry papieża Franciszka, długoletnim przyjacielem Adrianem Pallarolsem oraz rabinem Abrahamem Skórką, z którym papież jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires napisał książkę. Wśród rozmówców znaleźli się także m.in.: abp Georg Gänswein, kard. Timothy Dalton, kard. Kurt Koch, abp Joseph E. Kurtz i kard. Peter Turkson. 
 
Co wiemy o papieżu Franciszku? Które z tych informacji są prawdziwe, a które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą? Na te pytania próbują odpowiedzieć rozmówcy Autorki. Opowiadają o tym, w jaki sposób spotkali się po raz pierwszy z papieżem Franciszkiem. Mówią o tym, co uważają za cechy wiodące tego pontyfikatu. W wielu rozmowach przewija się spostrzeżenie, że chociaż Franciszek wprowadza pewne nowe tradycje w Watykanie, to przecież jego poprzednicy także to czynili, chociażby Jan Paweł II.
 
Co sprawia, że tak wiele się mówi i pisze o prawie każdym geście Franciszka? Co sprawia, że bez problemów potrafi zachować swój własny oryginalny styl w kontaktach z ludźmi? Co zarzucają mu przeciwnicy i jak te zarzuty rozumieją i odpierają współpracownicy papieża? Z książki wyłania się obraz papieża Franciszka jako Głowy Kościoła powszechnego, która służy Bogu i Jego ludowi, która niesie przesłanie, że władza jest służbą, a przykazanie miłości i niesienie miłosierdzia powinno być znakiem wszystkich chrześcijan.
 
Książka „Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich” została objęta patronatem honorowym abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Natomiast patronat medialny objęły: TVP, Polskie Radio, KAI, Radio Maryja, TV Trwam, „Idziemy”, „Przewodnik Katolicki”, „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, deon.pl.
 
Serdecznie zapraszamy do lektury! Książkę można zamówić m.in. na stronie WDR - www.wydawnictwodr.pl
 
Tytuł: Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich
Autor: Deborah Castellano Lubov
Tłumaczenie: Anna Kowalewska
Wydawca: Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników
Format: 140x215 mm
Str.: 200
Oprawa: miękka, ze skrzydełkami
ISBN 978-83-7401-698-8
Rok wydania 2019
Cena: 39,90 zł