Spotkanie Skautów Europy w ZSK im. ks. Jana Długosza

8 stycznia 2022 r., ks. AZ

Spotkanie Skautów Europy w ZSK im. ks. Jana Długosza

8 stycznia w gmachu Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku miało miejsce spotkanie nowo powstałego środowiska Skautów Europy z biskupem diecezjalnym.

Spotkanie rozpoczęło się od gawędy wygłoszonej przez Jakuba Rożka, przewodniczącego Stowarzyszenia, z Warszawy, który podzielił się swoim doświadczeniem bycia skautem. Poruszona została także specyfika działalności Skautów Europy oraz korzyści jakie wynikają z uczestnictwa w ich zajęciach.

Kulminacyjnym momentem spotkania była Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski. W homilii biskup włocławskiej wskazał m.in. na konieczność zachowania równowagi pomiędzy modlitwą a działaniem i do tego zachęcił obecnych na spotkaniu skautów.

Wydarzenie zakończyło się agapą oraz apelem, podczas którego Amir Mokbil, zastępowy zastępu Jeleń, złożył pierwsze w historii Skautów Europy we Włocławku przyrzeczenie harcerskie. Na spotkaniu członkowie gromad i zastępów odebrali także swoje mundury skautowe.

Harcerstwo katolickie w wydaniu Skautów Europy zainicjowało swoją działalność przy szkole Długosza w połowie października ubiegłego roku. Obecnie należy do niego ponad 40 osób.  Na to środowisko składają się żeńska i męska gromada wilczków (grupa młodsza), dwa zastępy męskie oraz jeden zastęp żeński.