Szukając swojej drogi

18 lutego 2019 r., kl. Piotr Czajkowski

Szukając swojej drogi

Alumni z włocławskiego WSD mieli tygodniowe ferie, ale w tym czasie seminarium wcale nie stało puste. W jego murach na trzy dni (15-17 lutego) zamieszkali uczestnicy rekolekcji powołaniowych.

Nie było to tylko zaproszenie dla tych, którzy zastanawiają się, czy ich powołaniem jest kapłaństwo, choć oczywiście dla nich była to doskonała okazja, żeby bliżej poznać tę rzeczywistość, w którą zamierzają wejść. Jednak przede wszystkim było to spotkanie dla młodych mężczyzn, którzy stojąc u progu dorosłości, zastanawiają się nad wyborem swojej drogi życiowej.

Większość uczestników rekolekcji stanowili tegoroczni maturzyści. Byli jednak również uczniowie młodszych klas, jak i studenci. Niektórzy gościli na rekolekcjach już po raz trzeci a nawet czwarty, inni przyjechali po raz pierwszy. Ale wszystkich łączy wspólne podejście do własnej przyszłości – bez względu na to czy myślą o kapłaństwie czy o założeniu rodziny – chcą tę decyzję dobrze rozeznać  z pomocą Boga. A seminarium daje do tego doskonałe warunki. W zaciszu jego murów można pobyć sam na sam ze swoimi myślami, ale także znaleźć odpowiedniego towarzysza do rozmowy.

Rekolekcje prowadził ks. Sebastian Adamczyk, który na co dzień jest wikariuszem we włocławskiej parafii katedralnej. W opiece nad kilkudziesięcioosobową grupą uczestników pomagali mu klerycy. Czas wypełniały modlitwy, konferencje, rozważania Słowa Bożego, ale także zabawa – dobry film czy sportowa rywalizacja na sali gimnastycznej czy bilard w pokoju rekreacyjnym.

Wszystko po to, żeby chociaż na kilka dni oderwać się od codziennego zgiełku i zabiegania a dzięki temu w spokoju pomyśleć o planach na przyszłość. Służyły temu przede wszystkim nauki, które głosił rekolekcjonista.  Było też sporo czasu na osobistą modlitwę i refleksję podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Ważnym momentem było przygotowanie i udział w sakramencie pokuty i pojednania.

Na zakończenie rekolekcji młodzież w seminaryjnym kościele św. Witalisa uczestniczyła w Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa. – To oczywiste, że nie każdy z was, uczestniczących w tych rekolekcjach, wstąpi do seminarium. Ważne jest jednak to, że chcecie decyzję o swojej przyszłości zawierzyć Bogu. A jeśli ktoś z was czuje, że właśnie do niego Pan kieruje swoje wezwanie, niech nie waha się na nie odpowiedzieć – mówił w homilii ordynariusz naszej diecezji.

W rekolekcjach wzięło udział 36 uczestników z całej diecezji.