Trzech alumnów włocławskiego WSD przyoblekło szatę duchowną

31 października 2020 r., al. PC

Trzech alumnów włocławskiego WSD przyoblekło szatę duchowną

W piątek, 30 października, trzech alumnów Wyższego Seminarium Duchowego we Włocławku przyjęło szatę duchowną. Mszy Świętej z obrzędem obłóczyn we włocławskiej katedrze przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki.

Sutannę przyjęli: Krzysztof Kamiński z parafii św. Józefa we Włocławku, Aleksander Szurgot z parafii Matki Bożej Czestochowskiej w Kole oraz Robert Patrzykąt z parafii św. Wita w Tuliszkowie.

Eucharystię poprzedziła wspólna modlitwa różańcowa w intencji obłóczanych alumnów.

Homilię wygłosił ks. Jacek Bartczak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W słowie skierowanym do przyjmujących sutannę podkreślił, że przez duchowny ubiór będą jeszcze bardziej utożsamiani z Kościołem. Jednak chociaż ten strój będzie dla innych wiadomym symbolem, to Dobrą Nowinę o Chrystusie powinni głosić przed wszystkim poprzez swoją postawę.

Ksiądz Biskup, gratulując trzem klerykom przyjęcia sutanny, wskazał z kogo powinni brać przykład na drodze do kapłaństwa. Przypomniał między innymi osobę biskupa Michała Kozala, którego klerycy z tego rocznika, rozpoczynając formację we włocławskim seminarium, obrali za swojego patrona.

Tegoroczna uroczystość miała skromniejszą niż zazwyczaj oprawę. Ze względu na obostrzenia sanitarne trzeba było także ograniczyć liczbę gości. W Eucharystii uczestniczyła więc tylko najbliższa rodzina kleryków przyjmujących sutanny.

Obłóczyny to jeszcze nie święcenia, ale kolejny krok na drodze ku kapłaństwu. I towarzyszy temu widoczny znak dla świata, jakim jest sutanna - tradycyjny strój przypisany do stanu duchownego.