Uroczystości odpustowe w korczewskiej parafii


26 listopada 2022 r., ks. MS

Uroczystości odpustowe w korczewskiej parafii

Żywa wiara chrześcijańska wciąż się rozwija i umacnia dzięki świadectwu świętych i błogosławionych. 25 listopada w świątyni parafialnej, w której cześć odbiera św. Katarzyna Aleksandryjska, odbyły się uroczystości odpustowe pod przewodnictwem księdza biskupa Krzysztofa Wętkowskiego. Dzień odpustu był jednocześnie pierwszym dniem rekolekcji adwentowych. W tym roku prowadzi je o. Roman Rusek OFMCap, wieloletni opiekun Grup Modlitewnych Ojca Pio w Polsce. Obecnie służy polskim pielgrzymom w San Giovanni Rotondo. Stamtąd też korczewska wspólnota parafialna otrzymała relikwie Świętego Stygmatyka. Zostały one wniesione przed uroczystą sumą przez ks. Michała Styczyńskiego, proboszcza parafii. Pierwsza nauka rekolekcyjna wygłoszona przez o. Romana podczas odpustowej sumy zapraszała wszystkich zgromadzonych do nauczenia się przebaczania, do którego tak często zapraszał o. Pio swoich penitentów. Święty przed odpuszczeniem grzechów w sakramencie pojednania zawsze najpierw zapraszał do przebaczenia bliźniemu.
 
Przed uroczystą sumą miał miejsce krótki wykład prof. Marka Adamczewskiego o historii powstania nowego herbu gminy Zduńska Wola, w którym na stałe znalazły się atrybuty męczeństwa św. Katarzyny Aleksandryjskiej: niepełne koło młyńskie (egzekucyjne) oraz miecz. Kościół w Korczewie był do 1767 r. parafialną świątynią dla mieszkańców Zduńskiej Woli i innych miejscowości leżących w jej pobliżu, a dziś współtworzących gminę. Korczewska świątynia nazywana jest „matką” kościołów z okolic Zduńskiej Woli. Procedura tworzenia herbu gminnego w nawiązaniu do wezwania ważnego dla lokalnej wspólnoty kościoła parafialnego została akceptowana przez Komisję Heraldyczną.
 
Uczestnicy uroczystości mogli również wysłuchać koncertu w wykonaniu Anny Krysztofiak, artystki Chóru Filharmonii Łódzkiej i multiinstrumentalistki w zakresie instrumentów dawnych i orientalnych  oraz Anny Śliwy, skrzypaczki. Koncert zatytułowany „Z muzycznego ogrodu św. Hildegardy do Korczewa” przeniósł słuchaczy w czasy XI i XII wieku, kiedy to rozkwitał kult Patronki korczewskiej parafii. Program koncertu nie tylko ukazał bogactwo literatury muzycznej św. Hildegardy z Bingen. Został również wzbogacony utworami z najstarszych źródeł na ziemiach polskich, z „Historii rymowanej o św. Wojciechu (XIII w.)”, a także z najstarszych źródeł muzyki klawiszowej oraz pieśni pielgrzymich. Utwory wykonano na instrumentach historycznych, będących rekonstrukcją zabytkowych egzemplarzy – portatyw organowy, clavisimbalum, lira korbowa, fidel średniowieczna i surfynka. W przygotowanie pierwszej części poprzedzającej uroczystą Eucharystię aktywnie włączył się współgospodarz wydarzenia, wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha.  
 
Na zakończenie sumy odpustowej ksiądz biskup skierował do licznie zgromadzonych parafian i gości wyrazy wdzięczności oraz, odwołując się do słów Chrystusa z Ewangelii, podkreślił potrzebę uważnego życia opartego na ciągłym nawracaniu się i odnajdywaniu Bożej Miłości. „Nie trzeba lękać się tych, którzy zabijają ciało, lecz mieć świadomość i bojaźń przed tym, który duszę i ciało może zatracić w piekle”, mówił Pasterz diecezji, życząc dobrego przeżycia czasu Adwentu oraz jak najlepszego przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego.