W 2020 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa


19 grudnia 2019 r.

W 2020 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa

Od dnia 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie Polski będą obowiązywały znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego. W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” dnia 26 listopada 2019 r. został opublikowany Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Dekret ten, wydany na podstawie i w zgodności z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, uzyskał recognitio (sprawdzenie) przez watykańską Kongregację do Spraw Biskupów. Znowelizowane przepisy zastąpią te, obowiązujące od trzydziestu lat.
 
W związku ze zmieniającą się sytuacją społeczną religijną i cywilnoprawną, która dotyka każdej przestrzeni ludzkiego życia, w tym także małżeństwa i rodziny, Konferencja Episkopatu Polski postanawiała wydać znowelizowane przepisy dotyczące kościelnego prawa małżeńskiego. Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego z dnia 8 października 2019 r., został promulgowany 26 listopada 2019 r., a zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2020 r.
 
Głównym motywem wydania znowelizowanych przepisów było dostosowanie prawa partykularnego w tej materii do wyzwań, jakie napotykają zarówno narzeczeni przygotowujący się do zawarcia małżeństwa, jak i ich duszpasterze, którzy w tym czasie im towarzyszą. Dekret Konferencji Episkopatu zastąpi obowiązujące od ponad trzydziestu lat przepisy zawarte w Instrukcji KEP o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim w zakresie dotyczącym kanoniczno-prawnego aspektu przygotowania narzeczonych.
 
Do ważniejszych zmian należy zaliczyć m.in. możliwość zawarcia małżeństwa wyznaniowego, które będzie wywierało skutki cywilnoprawne, a także uwzględnienie przepisów prawa państwowego dotyczących RODO. Ponadto nowe prawo oparte zostało na owocach Synodu Biskupów dotyczącego małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia.
 
Dekret KEP kładzie nacisk na bardziej duszpasterski charakter rozmów kanonicznych. Badanie to ma być przeprowadzane na zasadzie dialogu duszpasterza z narzeczonymi, a nie tylko na suchym wypełnieniu protokołu. Jego początek będzie rozpoczynał się od wspólnej modlitwy, a także złożenia przysięgi prawdomówności przez nupturientów. Ponadto zostały przygotowane nowe formularze, które mają na celu sprawdzenie czy między narzeczonymi nie zachodzi żadna przeszkoda małżeńska, oraz czy nie występują żadne wady. Nowe zasady mają także zapobiegać wzrastającej liczbie małżeństw zawieranych nieważnie.
 
Do promulgowanych przepisów jest przygotowywany praktyczny komentarz, który zostanie opublikowany pod patronatem Rady Prawnej KEP.