Wakacje z Bogiem dzieci i młodzieży diecezji włocławskiej


15 lipca 2018 r.

Wakacje z Bogiem dzieci i młodzieży diecezji włocławskiej

Wakacyjne miesiące to bardzo dobry czas, aby wraz z letnimi wojażami odnowić bądź umocnić swoją przyjaźń z Panem Bogiem. Taką okazję dają m.in. wczasorekolekcje organizowane przez wiele parafii naszej diecezji. Poniżej kilka relacji i wspomnień z tego typu wydarzeń.
 
 
KONIN, WŁOCŁAWEK, ZDUŃSKA WOLA
 
Grupa dzieci i młodzieży z czterech parafii (NMP Królowej Polski w Koninie, Narodzenia NMP i św. Jana Ap. we Włocławku, św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli i Narodzenia NMP w Charłupi Małej) uczestniczyła w rekolekcjach ewangelizacyjnych „Wakacje z Bogiem” w Białce Tatrzańskiej. Opiekunami duchowymi byli ks. Łukasz Ściślewski i ks. Przemysław Pilarski.
 
Program rekolekcji łączył w sobie elementy duchowe i turystyczne.  Nie zabrakło codziennej Eucharystii, spotkań modlitewnych, poznawania miejscowych sanktuariów, pogodnych wieczorów zakończonych apelami maryjnymi oraz spotkań w grupach, podczas których dzieci i młodzież rozważały wraz z opiekunami znaczenie Dekalogu.
 
W ramach programu turystycznego uczestnicy wędrowali górskimi szlakami (Dolina Kościelisko, Morskie Oko, Trzy Korony), płynęli z flisakami na tratwach podczas spływu Dunajcem, zwiedzali kopalnię soli w Wieliczce, skocznię narciarską Wielką Krokiew, Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach, Sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu oraz pływali w Basenach Termalnych w Białce Tatrzańskiej.
 
„Było to dla mnie niesamowite przeżycie. Możliwość poznawania nowych ludzi i nawiązywania relacji opartych na wspólnych wartościach” – powiedziała Ania, uczestniczka rekolekcji. „To był czas umocnienia mojej wiary przez spotkania z rówieśnikami i doświadczenia Boga w pięknie stworzonego świata, a szczególnie wielkości Boga na tle górskiego krajobrazu.” – zauważyła Małgosia.
 
ks. Przemysław Pilarski
 
 
MINISTRANCI Z PARAFII ŚW. BARBARY W TURKU ZWIEDZILI TYROL
 
Wraz z początkiem lipca br. ministranci z parafii pw. św. Barbary w Turku wraz z ks. Łukaszem Przelazłym, miejscowym wikariuszem i opiekunem liturgicznej służby ołtarza oraz z ks. Robertem Macem, wikariuszem z parafii Kłodawa wyjechali na pięciodniowe wczasorekolekcje do austriackiego Tyrolu. Wyjazd odbył się dzięki gościnności i pomocy ks. Piotra Patyka, prezbitera naszej diecezji, który studiuje na co dzień w Innsbrucku. Bardzo ważnym punktem wyjazdu było zatrzymanie się w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie śmierć męczeńską poniósł bł. ks. bp Michał Kozal. Wart podkreślenie jest również fakt, że w tym roku przypada 100. rocznica święceń bł. ks. bp. Kozala. Poniżej publikujemy świadectwo jednego z uczestników wyjazdu:
 
Dzień I
Pierwszego dnia, wczesnym rankiem dotarliśmy do miejscowości Schönberg, która znajduje się w dolnie Stubaital. Po zakwaterowaniu i obfitym śniadaniu wyruszyliśmy w góry. Busem dojechaliśmy pod wyciąg, którym wjechaliśmy na szczyt Stubaier Gletscher (3210 m n.p.m.). Wszystkich zachwycił alpejski krajobraz, szczyty gór pokryte śniegiem oraz lekka burza śnieżna, która niektórych nieco wystraszyła i wprowadziła w zadziwienie, ponieważ na dole była piękna i słoneczna pogoda. Będąc na takiej wysokości i przyglądając się potędze gór można było odczuć i doświadczyć wszechmocy naszego Stwórcy. Kolejnymi punktami na mapie zwiedzania była lodowa grota, gdzie temperatura wskazywała 0 stopni oraz Eucharystia w języku niemieckim w miejscowym kościele wraz z tamtejszą wspólnotą parafialną.
 
Dzień II
Drugiego dnia naszego pobytu wcześnie rano zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy w drogę, gdzie pierwszym punktem postoju była skocznia narciarska w Garmisch Partenkirchen. Następnie udaliśmy się do Monachium, gdzie niewątpliwą atrakcją dla wszystkich kibiców piłki nożnej była obecność na stadionie Bayernu Monachium (Allianz Arena). Następnym punktem naszego wyjazdu był obóz koncentracyjny Dachau, w którym śmierć męczeńską poniósł nasz biskup Michał Kozal oraz wielu duchownych i kleryków diecezji włocławskiej. Już przed przyjazdem wiedzieliśmy, że to będzie dla nas ogromne duchowe przeżycie. Tym bardziej, że w tym roku przypada 100. rocznica święceń bł. bp. Michała. W naszych głowach i sercach pojawiało się wiele nurtujących pytań, a wśród nich jedno bardzo istotne: „Jak człowiek mógł wyrządzić coś takiego drugiemu człowiekowi?!”. Wracając do miejsca zakwaterowania wielu z nas zachowało przemawiające milczenie. Tego wieczora długo między sobą rozmawialiśmy i staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, które nurtowały nasze serca.
 
Dzień III
Dzień trzeci był tzw. dniem pokutnym. Bezpośrednio po śniadaniu udaliśmy się do kaplicy na wzgórzu w miejscowości Mieders. Tam każdy z nas mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby następnie w czystości swoich serc wsłuchać się w  słowo Boże oraz przyjąć Pana Jezusa do swojego serca. Po Mszy udaliśmy się w górską  wędrówkę, gdzie w drodze odmawialiśmy różaniec rozważając wszystkie tajemnice różańca świętego. Tego dnia udało nam się zdobyć szczyt Maria Waldrast, na którym znajdował się piękny kościół. Następnie udaliśmy górską kolejką do domu.
 
Dzień IV
Ostatniego dnia naszych wczasorekolekcji wcześnie rano uczestniczyliśmy w Eucharystii, a później wykwaterowaliśmy się i śpiewem podziękowaliśmy naszym austriackim gospodarzom oraz ks. Piotrowi za tak wspaniale przeżyty czas w dolinie Stubaital. Kolejnym punktem naszego wyjazdu była czeska Praga. W stolicy Czech zobaczyliśmy sławny na cały świat most Karola, starówkę i górującą nad Pragą katedrę św. Wacława. Głównym celem był spacer na moście Karola oraz po Starym Mieście. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Turku. Zadowoleni, radośni, pełni Bożej mocy i łaski oraz wdzięczni ks. Łukaszowi, ks. Robertowi i ks. Piotrowi dotarliśmy w godzinach nocnych do Turku.
 
Jakub Mituta
 
 
CHARŁUPIA MAŁA
 
W pierwszych dniach wakacji miała miejsce 3 dniowa, ale pełna wrażeń i emocji wycieczka o charakterze Rekolekcyjno- Rekreacyjnym stolicy polskich Tatr -  Zakopanego.
 
Po dotarciu na miejsce, grupa 52 osobowa zakwaterowała się w  Schronisku w Czarnej Górze „U ojca Huberta”. Tuż po zakwaterowaniu przejechaliśmy do podnóża Tatr skąd przeszliśmy do Sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach. Tam sprawowaliśmy mszę świętą, której oprawę liturgiczną przygotowała młodzież naszej parafii. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że to miejsce pozwala nam „bliżej zrozumieć i poznać Boga, który jest naszym najlepszym ojcem”. Ponadto mogliśmy zrozumieć, że to miejsce było szczególnie bliskie naszemu rodakowi świętemu Janowi Pawłowi II, który ukochał polskie góry. Po zejściu na dół, grupa udała się w centrum Zakopanego na tzw. „Krupówki” gdzie była okazja do zrobienia zakupów. Na drugi dzień po pysznym śniadaniu, wypoczęci, wyruszyliśmy do jednego z najpiękniejszych miejsc w słowackich Tatrach – „Strbskie Pleso”, tuż u podnóża „Szczerbskiego Jeziora”. Po drodze zatrzymaliśmy się, aby u naszych sąsiadów zwiedzić „Jaskinię Beliańską”, która wielu uczestników zachwyciła swym pięknem.. Po dotarciu na miejsce, widok niejednemu zapierał dech w piersiach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było przejechać tyle kilometrów, aby spojrzeć w oczy Słowackim Tatrą. Dzięki wspaniałej pogodzie zaliczyliśmy wjazd na sam szczyt góry leżącej u podnóża Szczerbskiego Jeziora.  W tym dniu wypadało także wspomnienie św. Ap. Piotra i Pawła. Dlatego też wielkim duchowym przeżyciem było sprawowanie mszy świętej tuż przy jeziorze na kamieniu - „skale”, którą przecież był św. Piotr. zrealizowany.
 
W ostatnim dniu czekała na nas wizyta w mieście św. Jana Pawła II, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę w której nasz rodak przyjął chrzest oraz zjedliśmy papieską kremówkę. Stamtąd przejechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej gdzie u ojców Bernardynów sprawowaliśmy Eucharystię. Natomiast na sam koniec, zafundowaliśmy sobie pobyt na Starym Rynku w Krakowie.
 
Podczas tych wczasorekolekcji mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki Tatr, Zakopanego i Słowacji. Dzięki wspaniałym przeżyciom, także tym duchowym nabraliśmy sił do dalszej pracy tej fizycznej i duchowej. Organizatorzy dziękują wszystkim ludziom dobrej woli za okazane wsparcie to finansowe i materialne, które pozwoliło nam tak wiele zobaczyć. Wszyscy do Charłupi wrócili w znakomitych humorach
i umocnieni tym, co mogli zobaczyć i przeżyć.
 
Ks. Sebastian Szkop
 
 
MINISTRANCI ORAZ MŁODZIEŻ Z KRAMSKA WE WŁOSZECH
 
Plac św. Piotra, Bazylika św. Antoniego w Padwie oraz Asyż - miejsce urodzenia św. Franciszka – to tylko niektóre  z miejsc, które zwiedzili ministranci oraz młodzież z Parafii św. Stanisława BM w Kramsku podczas wczasorekolekcji we Włoszech. Wyjazd odbył się w ostatnich dniach czerwca. Opiekunem duchowym był ks. Przemysław Pankowski
 
Na początek uczestnicy wycieczki zwiedzili Wenecję m.in.: Bazylikę i Plac św. Marka, Pałac Dożów oraz most Westchnień. Odwiedzili także Padwę, gdzie w Bazylice św. Antoniego wzięli udział w Eucharystii.
 
Kolejnym punktem wycieczki była Siena, a także Rzym i Watykan, gdzie młodzież uczestniczyła w audiencji papieża Franciszka oraz odwiedziła grób św. Jana Pawła II. Po wyjeździe z wiecznego miasta grupa wzięła udział w Mszy Świętej na Monte Casino.      
 
Ostatnim punktem wczasorekolekcji był Asyż – miejsce urodzenia św. Franciszka. Pielgrzymi mogli zobaczyć grób oraz relikwie świętego.
 
Mateusz Kozłowski