Włocławek: Dni Kultury Chrześcijańskiej w ZSK im. ks. Jana Długosza


12 września 2022 r., tekst: Anna Taberska; foto. Krzysztof Jabłoński

Włocławek: Dni Kultury Chrześcijańskiej w ZSK im. ks. Jana Długosza

Wydarzenia, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej, uświadomiły wszystkim, że błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński jest żywym bohaterem, a idee przez niego wyznawane muszą być kontynuowane. O Wielkim Prymasie Tysiąclecia przypomina długoszakom wystawa poświęcona sylwetce błogosławionego. Jej pomysłodawcą była Bożena Sobierajska, wicedyrektor ZSK.
 
Dzień 12 września br. pozostanie zapisany w pamięci społeczności szkolnej jako wyjątkowy. Zainaugurowany został Mszą św. w kaplicy szkolnej przez ks. Jacka Kędzierskiego, dyrektora szkoły, który w czasie homilii podkreślił, że „miłość i wolność są przeciwstawiane sobie”.
 
Po Mszy św. delegacja uczniowska złożyła kwiaty pod pomnikiem błogosławionego Prymasa Tysiąclecia, znajdującym się obok włocławskiej katedry.
 
Zaplanowanym wcześniej wydarzeniem był seans filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Ukazał on wszystkim Wyszyńskiego jako żywy portret człowieka młodego, dla którego trudne warunki rzeczywistości wojennej stały się prawdziwą kuźnią charakteru.
 
Następnie, w kościele Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, długoszacy wysłuchali świadectwa Ksawerego Szlenkiera, odtwórcy głównej roli we wspomnianym wyżej filmie.
 
Wystąpienie aktora zawierało wiele aspektów związanych z zawodem aktora, ale także osobistych doświadczeń życiowych, kiedy bezgranicznie powierzał wszelkie sprawy Panu Bogu, a modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij” uznał za szczególną i zawsze skuteczną. Jak sam podkreślał, aktorstwo jest dla niego „ciągle nowym światem”, w który ma możliwość przeżyć wciąż nowe przygody, a jedną z tych największych w jego życiu była praca w czasie realizacji filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, który z zamierzenia miał być dokumentem fabularnym.
 
Niezwykłym echem wybrzmiały także słowa, że „czas to miłość” i one zawierają w sobie naukę zaczerpniętą od bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i jest ona szczególnie ważna w czasie budowania relacji międzyludzkich.
 
Na koniec spotkania ks. Kędzierski wyraził wdzięczność za poświęcony czas i świadectwo. Zachęcił także wszystkich do wrażliwości na wartościową kulturę w dobie natłoku informacji, podkreślając przy tym, by nigdy nie bać się wybierać ścieżki dobra, którą kroczył Prymas Tysiąclecia.