Włocławek: dzień skupienia rodziców księży

1 kwietnia 2023 r., foto: ks. MSz, ks. AZ

Włocławek: dzień skupienia rodziców księży

W sobotę, 1 kwietnia, w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, miał miejsce wielkopostny dzień skupienia dla rodziców księży diecezji włocławskiej. Poprowadził go ks. dr hab. Jacek Szymański, były rektor uczelni, a uczestniczyło w nim jedenaścioro rodziców włocławskich prezbiterów.

Przybyłych powitał ks. dr Ireneusz Świątek, rektor WSD, który przedstawił aktualną sytuację uczelni i wprowadził zgromadzonych w duchowe przeżycie dnia.

Następnie miało miejsce spotkanie z biskupem włocławskim Krzysztofem Wętkowskim, który podzielił się spostrzeżeniami na temat właściwego towarzyszenia rodzica w życiu prezbitera. Na zakończenie poprosił wszystkich o modlitwę za księży oraz o nowe powołania do służby kapłańskiej. Pamiątką spotkania były ofiarowane zgromadzonym medaliki z wizerunkiem św. Józefa oraz obrazki Matki Bożej rozwiązującej węzły, której kult – związany z cudownym ocaleniem rozpadającego się małżeństwa –szerzy papież Franciszek.

W dalszej części skupienia ks. Szymański wygłosił konferencję na temat miłości Boga, który dzieli się swoimi darami z wszystkimi ludźmi.

Po przerwie rekolektanci wysłuchali konferencji poświęconej sakramentowi pokuty, a podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, mieli okazję skorzystania ze spowiedzi.

Część popołudniowa skupienia rozpoczęła się wizytą w Muzeum Diecezjalnym oraz zwiedzaniem seminarium.

Po modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia i konferencji o Eucharystii, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Szymański. W homilii mówił m.in. o potrzebie dążenia do spójności między tym co w sercu człowieka, z tym co jest dostrzegalne w ludzkich słowach i czynach.

Na podstawie informacji od ks. Adama Zielińskiego