Włocławek: młodzież diecezji gotowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Panamie

10 stycznia 2019 r., ks. AN

12 osób z diecezji włocławskiej za kilka dni wyleci do Panamy, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Oprócz nich, z diecezji na ŚDM do Panamy płynie trójka młodych Darem Młodzieży w rejsie niepodległości, w grupach różnych duszpasterstw akademickich wyjadą studenci, kilka osób poleci w grupie organizowanej przez włocławskiego księdza pracującego w Kazachstanie, ponadto na miejscu posługiwać będą wolontariusze pochodzący z diecezji włocławskiej. Oficjalna grupa reprezentująca Włocławek i diecezję wyleci 15 stycznia z Warszawy polskimi Dreamlinerami na rejsach operowanych przez LOT.

Młodzież w Panamie pozostanie dwa tygodnie. Towarzyszyć jej będą księża: Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży i ks. Marcin Sadownik, od niedawna proboszcz parafii we Wrzącej Wielkiej. Oficjalna grupa włocławska liczy 12 osób. Będzie przebywała w diecezji Chitre, uczestnicząc ze wszystkimi w wydarzeniach ŚDM na szczeblu diecezjalnym.  W wydarzeniach centralnych pod przewodnictwem Franciszka weźmie udział w Panama City.

„Światowe Dni Młodzieży to święto wiary. Najważniejsze jest doświadczenie powszechności Kościoła i tego, że wiarę można wyznawać na różne sposoby. Często mówi mi o tym młodzież, która ze mną leci” – przyznaje ks. Przemysław Pilarski.

Mówiąc o przygotowaniach do wyjazdu zaznacza, że miały one podwójny charakter. „W diecezji spotykaliśmy się modlitewno-integracyjnie. Miało także miejsce oficjalne posłanie grupy przez Księdza Biskupa Wiesława Meringa 30 września 2018 r. we włocławskiej Kurii. Drugi etap stanowiły spotkania formacyjne w ramach akcji „Z Kujaw do Panamy” z młodzieżą innych diecezji. Na początku grudnia w Częstochowie odbyło się oficjalne posłanie polskiej delegacji do Panamy” – mówi duszpasterz młodzieży.

Jak stwierdza ks. Pilarski, istotną kwestią były i są sprawy finansowe – ok. 8,5 tys. zł. to koszt podróży jednej osoby. „To bardzo dużo pieniędzy, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że leci tam młodzież, która studiuje lub dopiero zaczyna pracować, to koszty są niewyobrażalne. Nie polecielibyśmy, gdyby nie pomoc. W ogromnym stopniu nasz wylot wsparł Ksiądz Biskup Wiesław Mering, który podjął decyzję, że sfinansuje w połowie bilety wszystkich uczestników oficjalnej delegacji naszej diecezji. To ewenement w skali kraju. Dodatkowym wsparcie pochodziło od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który wesprze młodzież pochodzącą z terenu województwa dodatkowym dofinansowaniem z racji tego, że patronem województwa jest św. Jan Paweł II, pomysłodawca ŚDM” – informuje duszpasterz młodzieży.

Panama jest krajem maryjnym. I to Maryja będzie główną przewodniczką młodych w te Światowe Dni Młodzieży. 34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 roku w Panamie. Tematem spotkania będą słowa Matki Bożej zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).

Z Polski do Panamy poleci grupa licząca od 2 do 3 tysięcy młodych i będzie to największa reprezentacja wśród europejskich krajów.

W grupie włocławskiej znajduje się dwóch księży, jeden kleryk i młodzież akademicka oraz pracująca świeżo po studiach, w sumie siedem kobiet i pięciu mężczyzn. Najstarszy i najbardziej doświadczony jest ks. Marcin Sadownik, proboszcz parafii św. Jakuba Ap. we Wrzącej Wielkiej, który uczestniczy w ŚDM nieprzerwanie od Madrytu, czyli od 2011 r.

Wkrótce na naszych stronach pełen wywiad z ks. Przemysławem Pilarskim.