Włocławek: trwają rekolekcje kapłańskie

28 czerwca 2022 r., tekst i foto: ks. AT

Włocławek: trwają rekolekcje kapłańskie

Adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, wspólna modlitwa brewiarzowa i konferencje to główne punkty programu rekolekcji dla kapłanów, które odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

Duchowe ćwiczenia, którym przewodniczy o. Michał Legan OSPPE, nowo mianowany kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP, rozpoczęły się 27 czerwca. W drugim dniu rekolekcji Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowali księża rekolektanci.

W homilii ojciec rekolekcjonista kontynuował rozważania przypowieści o synu martnotrawnym, która to stanowi myśl przewodnią duchowych ćwiczeń. Zatrzymał się na fragmencie o powrocie młodszego syna do domu ojca. Wskazał, że ojciec z przypowieści stoi w drzwiach, aby nikt ich nie zamknął, by syn mógł powrócić w każdej chwili. „Wybiega naprzeciw powracającego dziecka, chociaż bieganie zarezerwowane było wyłącznie dla niewolników lub dzieci. A jednak wybiega do swojego syna. Tak samo jest i z Panem Bogiem, który dla ratowania człowieka dokonuje rzeczy po ludzku niemożliwych”. Rekolekcjonista wskazał, że Bóg z miłością trzykrotnie powołuje człowieka: do życia, do chrztu i do kapłaństwa, co wskazuje, że wybór Pana Boga nie był przypadkowy, ale świadomy i zamierzony. Darem, który ojciec daje synowi jest szata, która zakrywa jego nagość. Tym przywróceniem godności w życiu każdego człowieka jest sakrament pokuty, który przywraca pełną komunię z Panem Bogiem.

Rekolekcje potrwają do 29 czerwca a uczestniczy w nich ok. 70 prezbiterów diecezji włocławskiej.