Włocławek. Obchody ku czci św. Cecylii z udziałem Pasterza Diecezji


22 listopada 2018 r., tekst: ks. SD/ks. AT/PM; foto: JD

Włocławek. Obchody ku czci św. Cecylii  z udziałem Pasterza Diecezji

22 listopada Kościół katolicki wspomina św. Cecylię, dziewicę męczennicę, patronkę muzyków kościelnych. Tego dnia w kościele św. Stanisława BM we Włocławku ks. prał. Sławomir Deręgowski, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego, przewodniczył Mszy św., podczas której powierzano Panu Bogu wszystkich organistów, członków chórów kościelnych, scholi oraz pedagogów i słuchaczy DSO.
 
W homilii ks. Deręgowski ukazał piękno oraz znaczenie muzyki w życiu człowieka: „śpiew niesie ze sobą ogromny ciężar i ładunek gatunkowy” podkreślał kaznodzieja, podkreślając, że śpiewamy przy różnych okazjach naszego życia. Nawiązując do komentarza św. Augustyna do Psalmów, zachęcił zgromadzonych na liturgii, aby całe życie było „pięknym hymnem pochwalnym na cześć Pana Boga”.
 
Msza św. była zwieńczeniem cecyliańskich obchodów, które we Włocławku rozpoczęły się 17 listopada br. w auli Muzeum Diecezjalnego. Miało wtedy miejsce sympozjum zorganizowane przez DSO, z Księdzem Dyrektorem na czele. Swoją obecnością i słowem uroczystość ozdobił ks. bp Wiesław Mering, który skierował do zebranych przesłanie na nadchodzący, kolejny rok pracy. Czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia kulturowego, umiłowania muzyki klasycznej i poezji, Ksiądz Biskup rozpalił u słuchaczy płomień poznania piękna i dobra. Następnie wykład pt.: „Śpiewnik ks. Jana Siedleckiego” podał zaproszony z Krakowa prelegent: ks. dr Wojciech Kałamarz CM, redaktor naczelny 41 wydania „Śpiewnika Kościelnego ks. Jana Siedleckiego”. Przypomniał, między innymi, że ks. Jan Siedlecki był w roku 1857 również profesorem naszego, włocławskiego seminarium duchownego. Prelegent przybliżył aspekty historyczne i muzykologiczne powstawania kolejnego wydania Śpiewnika.
 
Tego dnia 11 słuchaczy I roku otrzymała indeksy. Spotkanie zakończyła modlitwa do św. Cecylii wykonana przez chór DSO pod dyrekcją prof. Mariana Szczepańskiego.  
 
W kontekst cecyliańskich uroczystości Miasta Biskupiego wpisał się również I Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej. Wydarzenie to, które miało miejsce 21 listopada w Publicznym Przedszkolu Katolickim „Pod Aniołem Stróżem”, zgromadziło 23 uczestników, którzy zostali podzieleni według wieku na cztery grupy: 3, 4, 5 i 6-latki.
 
„Zapraszając do udziału w konkursie pragnęliśmy, aby I Festiwal Piosenki Religijnej był wydarzeniem, które połączy muzykę i śpiew z modlitwą, a ponadto poruszy aspekt patriotyczny związany z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości; upamiętni te wydarzenia i utrwali je w świadomości uczestników - artystów i widzów”, podkreślają organizatorzy konkursu.
 
Wszystkim, którzy troszczą się o muzykę i śpiew kościelny życzymy, aby św. Cecylia była dla nich przykładem pięknego życia na chwałę Pana Boga oraz zatroskania o zbawienie własne i swoich najbliższych.