Wspomnienie św. Alojzego Orione w Kole

13 marca 2020 r.

Wspomnienie św. Alojzego Orione w Kole

12 marca, we wspomnienie św. Alojzego Orione, w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, sprawowana była Msza św. w intencji zgromadzeń założonych przez św. Alojzego oraz wszystkich, którym posługują. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Władysław Waszak, proboszcz miejscowej parafii.

Liturgia eucharystyczna była przygotowana przez Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia (Orionistki) i „sympatyków Zgromadzenia”, które posługuje w Kole od 1965 r. Była to również okazja, aby podziękować za pracę na rzecz miasta siostrom posługującym w szkołach oraz zapewniają opiekę pielęgniarską dla  podopiecznych w DPS i w środowisku, a także wszystkim Siostrom, które wspierają swoją modlitwą i troską wspólne działa parafii. Słowa wdzięczności wypowiedział Ksiądz Proboszcz, składając je na ręce obecnej na Mszy św. s. Anuncjacie, przełożonej wspólnoty.

Św. Alojzy Orione urodził się 23 czerwca 1872r., w pobliżu Tortony (Włochy). W trzynastym roku życia zgłosił się do franciszkanów. Pozostał tam jednak niecały rok. W 1889 r. wstąpił do diecezjalnego seminarium duchownego w Tortonie. 13 kwietnia 1895 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1903 powołał do istnienia rodzinę zakonną pod nazwą Synów Bożej Opatrzności, zwana popularnie orionistami. Z czasem powstała także gałąź żeńska. Następnie Alojzy założył zakon kontemplacyjny, który miał stanowić duchowe i modlitewne zaplecze dla podejmowanej działalności. Zakładał szkoły i internaty. Troszczył się także o misje zagraniczne. Zmarł 12 marca 1940 r. w San Remo.

Orioniści rozpoczęli pracę w Polsce jeszcze za życia założyciela, w 1923 r.

Na podstawie informacji Aleksandra Szurgota