XXI Dzień Papieski pod hasłem

10 października 2021 r., źródło: KAI

XXI Dzień Papieski pod hasłem

W niedzielę, 10 października, już po raz dwudziesty pierwszy w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego wierni łączą się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiają w nauczanie św. Jana Pawła II. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego Polacy gromadzą się na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Tydzień wcześniej we wszystkich parafiach odczytywany był list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, przygotowujący do tego wydarzenia.

Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Hasło to stanowi osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne.

Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.