Zakończył się „Rejs Niepodległości” – brali w nim udział młodzi z diecezji włocławskiej


29 marca 2019 r.

Zakończył się „Rejs Niepodległości” – brali w nim udział młodzi z diecezji włocławskiej

Żaglowiec „Dar Młodzieży” zakończył „Rejs Niepodległości”. Uczestnikami tej wyprawy zorganizowanej z okazji stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości byli młodzi z diecezji włocławskiej – wśród nich Jakub Nyziak, mieszkający w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu.
 
W październiku i listopadzie 2018 r. na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” pokonał prawie cztery tysiące mil morskich. Jego podróż rozpoczęła się w położonym niedaleko równika Singapurze, a zakończyła w japońskiej Osace. Po drodze wraz załogą "Białej Fregaty" zawinął do Hongkongu. Podczas rejsu mógł przeżyć wiele przygód, m.in. u wybrzeży Tajwanu przeżył czterodniowy sztorm – wiatr w porywach dochodził do dwunastu stopni w skali Beauforta, który kilkukrotnie zrywał żagle.
 
Dzięki „Rejsowi Niepodległości” Jakub był uczestnikiem ŚDM w Panamie w styczniu 2019 r. „Chociaż moja żegluga "Darem Młodzieży" zakończyła się w japońskim porcie, to już w styczniu 2019 r. wraz z drużyną "Rejsu Niepodległości" wyruszyliśmy do najważniejszego portu na trasie żaglowca – Panamy, do której przybyli również młodzi z całego świata, ażeby wspólnie z papieżem Franciszkiem świętować 34. Światowe Dni Młodzieży” – opowiada. „Po przeszło tygodniu spędzonym na prowincji u niezwykle gościnnej, panamskiej rodziny przyszedł czas na wyruszenie do stolicy na powitanie Ojca Świętego oraz naszych przyjaciół z załogi "Daru Młodzieży", który 22 stycznia zacumował u wybrzeży Panamy – kilkaset metrów od wejścia do słynnego Kanału Panamskiego”.
 
Jak relacjonuje nasz diecezjanin, Panamczycy przyjęli wszystkich uczestników ŚDM bardzo gościnnie. „Gospodarze tegorocznych Światowych Dni Młodzieży obdarzyli nas niezwykłą życzliwością. Niezależnie od zasobności swoich portfeli łączyło ich jedno – dawali nam, polskim pielgrzymom, wszystko to, co mieli. Wobec karaibskiego, gorącego temperamentu Panamczyków, jak i młodych z całego świata – bariery językowe zdawały się być niezauważalne. Doświadczenie powszechności Kościoła, żywiołowa duchowość młodych z Ameryki Łacińskiej oraz dobro, jakim obdarowali nas nasi panamscy gospodarze – to tylko kilka pozycji z długiej listy rzeczy, które będę wspominał do końca życia” – wspomina Jakub Nyziak.
 
W Rejsie Niepodległości dookoła świata wzięło udział blisko 1000 młodych osób z całej Polski. Odwiedzili 22 porty zlokalizowane w dziewiętnastu państwach. Byli swoistymi ambasadorami Polski we wszystkich miejscach. „Dar Młodzieży” przybił do portów Kopenhagi, Bordeaux, Dakaru, Kapsztadu, Dżakarty, Singapuru, Osaki, Los Angeles czy Londynu. Przesłaniem Rejsu Niepodległości było: „Powiedz światu, jak Polska jest piękna”. Szczególne znaczenie miał udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, którym przewodniczył Papież Franciszek. Żaglowiec wyruszył w tę niezwykłą podróż w maju 2018 roku, a powrócił do portu w Gdyni 28 marca br.