Zakończyły się V Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe w Koninie


17 lutego 2018 r., ks. Paweł Śmigiel

Zakończyły się V Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe w Koninie

W  sobotę, 17  lutego, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Koninie zakończyły się V  Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe, które trwały trzy dni. W tym roku przebiegały one pod hasłem, „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Nawiązywało ono do obchodów  Narodowego Kongresu Trzeźwości.
 
Pierwszy dzień rekolekcji pod hasłem „Ufam Bogu” rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu i Hymnem do Ducha Świętego. W modlitwie ujęte zostały najważniejsze elementy dziękczynienia, prośby i błagania, które wypełniły cały 51 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Po adoracji nastąpiło błogosławieństwo indywidualne Najświętszym Sakramentem.  Druga część czwartkowych rekolekcji miała miejsce w auli bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W mityngu spikerskim wzięła udział Elżbieta Al-Anon z Białogardu i ze Wspólnoty Łaski Bożej z Lipia. W spotkaniu brały udział także kobiety z Al-Anon przy parafii św. Maksymiliana Kolbe w Koninie. Była to kolejna okazja do stawiania pytań, rozstrzygania wątpliwości, czym jest uzależnienie, a czym współuzależninie. Mityng otwarty, którego gospodarzem była Konińska wspólnota Al-Anon obfitował w wiele wypowiedzi osób mających własne doświadczenia na polu uzależnienia. Konfrontacja z tymi przeżyciami była ważnym walorem dla słuchaczy. 
 
Drugi dzień rekolekcji upłynął pod hasłem „ Żyję nadzieją”. Zgromadzeni tego dnia wzięli udział w Drodze Krzyżowej, która była okazją do przyjrzenia się krzyżowi alkoholizmu, współuzaleznienia, narkomanii i innych uzależnień. Każdy uzależniony bowiem, buduje swój własny krzyż cierpienia, od niego zależy także, czy jest lekki, czy ciężki. Świadectwo trzeźwego życia przedstawili w piątkowe popołudnie Tadeusz AA z Białogardu i  Barbara AA z Włocławka. Barbara zwróciła  uwagę na rozróżnienie dramatu uzależnionych mężczyzn i kobiet, argumentując, że uzależniona kobieta w naszym społeczeństwie nadal spotyka się z większą dezaprobatą, niż w przypadku mężczyzn. Udzieliła kilku odpowiedzi na pytania o życie w trzeźwości. Gospodarzem mityngu spikerskiego byli członkowie grupy Rondo AA z Konina.
 
Eucharystią i okazją do spowiedzi rozpoczął się trzeci dzień rekolekcji. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Śmigiel, duszpasterz trzeźwości. Gospodarzami drugiej części ostatniego dnia rekolekcji, która miała miejsce już w auli, byli członkowie grupy AA Wiara z Konina. Gościem specjalnym był Stanisław AA z Włocławka. Prowadził on  mityng spikerski, który dał pole do refleksji nad tym, czym jest miłość, a czym jest jej brak. Sobotni mityng otwarty zgromadził, tradycyjnie, największą grupę zainteresowanych, którzy podkreślali radość z obecności na rekolekcjach.
 
Z zadowoleniem należy odnotować frekwencję na tegorocznych rekolekcjach. Każdego dnia bowiem, gromadziło się na nich około 250 osób. Wielu z nich świadczy, na co dzień, pomoc tym, którzy jeszcze cierpią.
 
Cieszy również fakt, że informacja o rekolekcjach znalazła się zarówno w  Regionalnej TV3, jak i w ogólnopolskiej TVP Info.
 
Tradycyjnie, duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rekolekcji. Nade wszystko grupom AA, Al-Anon oraz zaproszonym gościom. Podziękowania szczególne składa na ręce proboszcza, ks. Wojciecha Kochańskiego za wsparcie finansowe i opiekę nad grupami AA i Al-Anon.