Koncert

 

Bazylika Katedralna we Włocławku stanie się miejscem jednego z największych wydarzeń kulturalnych bieżącego roku w biskupim mieście. W niedzielę 18 listopada o godzinie 19 po raz pierwszy wystąpi w niej Chór Filharmonii Narodowej z Warszawy z uroczystym koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chór poprowadzi jego kierownik i dyrygent Bartosz Michałowski, a przy organach zasiądzie Jakub Pankowiak. Wydarzenie tak wielkiej rangi artystycznej zamknie obchody jubileuszowego roku w diecezji włocławskiej. Koncert, pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, organizowany jest przez Kurię Diecezjalną Włocławską, a Sponsorem Głównym Koncertu jest ANWIL S.A., dla którego to wydarzenie wpisuje się w projekt „ANWIL dla Niepodległej”.

 

W programie koncertu chóralnego znajdą się utwory polskich kompozytorów różnych epok: Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, Jana A. Maklakiewicza, wybór pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Melomani usłyszą ponadto Mszę koronacyjną W.A. Mozarta. Nie zabraknie też chorału Jesus bleibet meine Freude z kantaty J.S. Bacha czy Alleluja z oratorium Mesjasz G.F. Händla. Występ rozpocznie uroczyste Gaude Mater Polonia, a zakończy wspólny śpiew Boże, coś Polskę.

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne wszystkich miłośników muzyki klasycznej, chóralnej i przyjaciół włocławskiej katedry. Wstęp na koncert wolny.

 

Sponsor główny koncertu

 

PROGRAM:

Gaude Mater Polonia

Wacław z Szamotuł - Już się zmierzka

Mikołaj Zieleński - O gloriosa Domina

Henryk Mikołaj Górecki - Z pieśni kościelnych na chór mieszny a cappella

O Matko miłościwa
Pozdrawiajmy, wychwalajmy
Święty, święty, święty
Bądź pozdrowiony
Ludu mój, ludu
Wstał Pan Chrystus z martwych
Witaj, Jutrzenko
Ciebie wzywamy
Zawitaj Pani świata

Jan A. Maklakiewicz - Adoramus Te na chór mieszany i organy

Feliks Nowowiejski -  Psalm 136 Ojczyzna

Wolfgang Amadeusz Mozart - Msza Koronacyjna C-dur

Wolfgang Amadeusz Mozart - Ave verum Corpus

Johann Sebastian Bach - Jesus bleibet meine Freude

Georg Friedrich Haendel - Alleluja z oratorium Mesjasz

 

Wystąpienie Pana Mikołaja Bogdanowicza, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Słowo JE Wiesława A. Meringa, Biskupa Włocławskiego

 

Boże, coś Polskę