DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Sanktuarium Matki Bożej, Pani Kujaw - Ostrowąs

Adres:

Parafia rzymskokatolicka Narodzenia NMP

Ostrowąs

87-702 Koneck

tel. 54 282 61 24

woj. kujawsko-pomorskie

Historia
Pierwsza wzmianka o Ostrowąsie pochodzi z 1185 roku. Ostrowąs wymieniony jest jako własność norbertanek z Płocka. Istnienie parafii udokumentowane jest od 1325 roku. Pierwszy, drewniany kościół istniał tu już w XII wieku.
Obecny kościół parafialny wybudowano w latach 1914-1921. W ostatnich latach świątynia została gruntownie odrestaurowana.
Na placu przykościelnym powstała droga różańcowa. Szeroko znana jest parafialna, młodzieżowa orkiestra dęta.

Kult
Obraz malowany farbami olejnymi na płótnie, przytwierdzonym do deski modrzewiowej, ukazuje Madonnę zwróconą ku wiernym i trzymającą oburącz Dzieciątko Jezus, które, w lewej rączce, trzyma książkę, a prawą unosi w geście błogosławieństwa, odbierając hołd trzech mędrców. Maryja ubrana jest w czerwoną suknię i granatowy płaszcz, Jej Syn - w długą sukienkę. Cała postać wyraża wielki spokój, dostojeństwo. Obraz posiada srebrne sukienki oraz pozłacane, srebrne korony. Nie wiadomo, kto jest jego autorem. Sposób przedstawienia postaci wskazuje, że artysta wzorował się na wizerunku „Salus Populi Romani”. Współcześnie historycy sztuki twierdzą, że wzbogacony jest schematem ikonograficznym typu częstochowskiego i pochodzi z II połowy XVI wieku
Żywy kult Najświętszej Panny pozwolił na podjęcie starań o koronację wizerunku. Miała ona miejsce 24 VII11986 roku. Aktu tego dokonał Józef kardynał Glemp, Prymas Polski, wraz z biskupem Janem Zarębą, ordynariuszem włocławskim.
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 12939189 -GOŚCI ONLINE: 68

projektowanie stron www