DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Sanktuarium Urodzin i Chrztu Św. S. Faustyny - Świnice Warckie

Adres:

Parafia rzymskokatolicka św. Kazimierza

ul. św. s. Faustyny 3

99-140 Świnice Warckie

tel. 63 288 12 07

woj. łódzkie

strona internetowa: http://swfaustyna.pl/

Historia
Założycielem wsi, parafii i fundatorem pierwszego kościoła parafialnego był arcybiskup gnieźnieński, Jakub Świnka. Pierwsza pisemna wzmianka o Świnicach pochodzi z 1301 roku. Wiadomo, że na przestrzeni wieków istniało tu kilka drewnianych kościołów. W 1828 roku wybudowano nową świątynię, która, w kilka dni po uroczystości poświęcenia, spłonęła. Kolejny, tym razem murowany kościół, zbudowano w połowie XIX wieku. Świątynia zbudowana jest z czerwonej, palonej cegły, na fundamentach z kamienia polnego.
 

Kult
W 1905 roku, w tutejszej parafii, we wsi Głogowiec, urodziła się, znana dziś na całym świecie apostołka Bożego Miłosierdzia św. s. Faustyna Kowalska. W kościele parafialnym w Świnicach Warckich została ochrzczona. Tutaj też odbyła pierwszą spowiedź (pamiątką tego wydarzenia jest konfesjonał z XIX wieku) i przyjęła I Komunię św. Będąc w zakonie tylko jeden raz przyjechała do rodzinnego domu i rodzinnej parafii; w lutym, 1935 roku, odwiedziła chorą matkę. Brała tu udział we Mszy św.
W ostatnim dniu pobytu, podczas modlitwy w kościele, ujrzała Pana Jezusa, który rzekł do niej: „Wybranko moja, udzielę ci jeszcze większych łask, abyś była świadkiem, przez całą wieczność, nieskończonego miłosierdzia mojego”. Słowa te obecnie widnieją na łuku prezbiterium w kościele. Sanktuarium urodzin i chrztu św. s. Faustyny ustanowił ordynariusz włocławski, biskup Bronisław Dembowski, 25 IX 2002 roku.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13219250 -GOŚCI ONLINE: 70

projektowanie stron www