Konin: IV Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe (zapowiedź)
2017-02-20

W ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem,26 lutego br. rozpoczynamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym czasie, od 2 do 4 marca, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Koninie, odbędą się Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe. Przeżywane będą w duchu Narodowego Kongresu Trzeźwości, którego hasło brzmi: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”.

Będzie to czas przypominania, że chrześcijanin powinien troszczyć się o trzeźwość w każdym czasie i w każdych warunkach, tak samo w karnawale jak poście. Brak trzeźwości, a w konsekwencji nałogi, są źródłem nie tylko dramatów ludzkich, ale również źródłem grzechu, który oddala człowieka od Boga. Jak mówią socjologowie, wielu żyje dzisiaj tak, jakby chcieli „ zabawić się na śmierć”. Konsumpcyjny i rozrywkowy styl życia lansowany jest nieustannie w mediach. To seriale, reklamy i programy rozrywkowe tworzą dzisiaj silne anty – wzorce, którym ulęgają, przede wszystkim, ludzie młodzi, ale tez starsi, wyznający kult używania życia.

W tę perspektywę niepokojów kościoła wpisuje się program rekolekcyjny, który odwołuje się do realizacji cnót kardynalnych na drodze trzeźwości życia. Dlatego też, zaproszeni zostali goście, którzy doskonale zorientowani są w zagadnieniu procesu trzeźwościowego i budowania relacji. Są wśród nich trzeźwiejący alkoholicy, koordynatorzy ruchów trzeźwościowych oraz artysta, Lech Dyblik, który da świadectwo trzeźwego życia. Trzydniowy program obejmuje adorację Najświętszego Sakramentu, Drogę krzyżową i Liturgię Eucharystyczną, która w życiu katolików zajmuje centralne miejsce. Podsumowaniem każdego dnia jest mityng otwarty, który jest szansą na zapoznanie się z charakterem i atmosferą spotkań Anonimowych Alkoholików i wspólnoty Al-Anon.

Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe, to kolejne przypomnienie o pilnej potrzebie podjęcia bardziej energicznej i solidarnej troski o trzeźwość diecezji oraz umocnienie indywidualnego rozwoju każdego z nas. Również w tym roku rekolekcje mogą odbyć się dzięki wsparciu proboszcza miejsca, ks. prałata Wojciecha Kochańskiego.

Ks. Paweł Śmigiel; Duszpasterstwo Trzeźwościowe Diecezji Włocławskiej

Zobacz inne aktualności z grupy KOMUNIKATY