Konin: „Miserikordyna” w Światowy Dzień Chorego dla pacjentów miejscowego szpitala

2014-02-14

11 lutego w Światowy Dzień Chorego, w konińskim kościele św. Bartłomieja została odprawiona Msza św. w intencji ludzi chorych i cierpiących. Po południu natomiast konińscy księża dziekani oraz księża kapelani szpitalni udali się z posługą do pacjentów przebywających na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Szpitalnej. Po Mszy Świętej i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, wszyscy otrzymali okolicznościowe obrazki oraz „Miserikordynę”, czyli „lek duchowy, który sprawia, że dusza otrzymuje miłosierdzie”.

Ad limina w fotografii, cz. 3

2014-02-13

Program zakończonej przed kilkoma dniami wizyty ad limina Apostolorum, oprócz spotkań z Ojcem Świętym i w watykańskich Kongregacjach, przewidywał udział polskich biskupów we wspólnych liturgiach w czterech rzymskich bazylikach: św. Piotra (przy grobie bł. Jana Pawła II), św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Biskupi celebrowali Msze święte, modląc się za Kościół w całej Ojczyźnie oraz za swoje diecezje.

Rekolekcje w Częstochowie dla Liturgicznej Służby Ołtarza

2014-02-12

Od 5 do 8 lutego 2014 roku ministranci z dekanatu tureckiego uczestniczyli w rekolekcjach u Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Głównym pomysłodawcą i prowadzącym te rekolekcje był ks. Tomasz Fischer – dekanalny duszpasterz ministrantów dekanatu tureckiego. Pomagał mu ks. Łukasz Dzikiewicz, który pełni funkcję duszpasterza młodzieży w dekanacie. Uczestników rekolekcji było 17 z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Turku, z parafii św. Michała Archanioła z Russocic oraz z parafii Przemienienia Pańskiego z Galewa.

Ad limina w fotografii, cz. 2

2014-02-09

8 lutego o godz. 12.45 w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego na Watykanie po raz drugi papież Franciszek spotkał się z polskimi biskupami uczestniczącymi w wizycie ad limina Apostolorum, tym razem z całą Konferencją Episkopatu Polski. Była to druga audiencja dla ks. bp. Wiesława Meringa i ks. bp. Stanisława Gębickiego, którzy przez papieża zostali przyjęci już w sobotę 1 lutego wraz z pierwszą grupą biskupów odbywających wizytę ad limina.

Ad limina w fotografii, cz. 1

2014-02-08

W pierwszy dzień wizyty ad limina Apostolorum, 1 lutego, biskup włocławski Wiesław Mering wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i pierwszą grupą biskupów polskich uczestniczyli przed południem w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. W pierwszej części audiencji mogli wziąć udział księża towarzyszący biskupom i studenci rzymscy. Pośród nich z diecezji włocławskiej byli obecni ks. kanclerz Artur Niemira, ks. dyrektor diecezjalnej Caritas Marek Sobociński i ks. Janusz Bartczak, student teologii liturgii w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma.