Warszawa: włocławscy biskupi wzięli udział w Mszy odprawianej pod przewodnictwem nuncjusza w pierwszą rocznicę wyboru Franciszka

2014-03-14

Na zakończenie obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, 13 marca br. o godz. 16.30 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, w pierwszą rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka, ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Stanisław Gębicki wzięli udział w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Homilię wygłosił nowo wybrany wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski z Łodzi.

Rok pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka

2014-03-13

W czwartek, 13 marca, mija rok odkąd kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został Papieżem Franciszkiem. Podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został wybrany na nowego papieża i przybrał imię Franciszek. W rocznicę pontyfikatu za papieża modlić się będą duchowni, siostry zakonne i świeccy z diecezji tarnowskiej. Z Franciszkiem Kościół przeżywa na nowo cud Zielonych Świąt. W ten sposób pierwszy rok pontyfikatu Papieża z krańca ziemi podsumowuje dla Radia Watykańskiego Salvatore Martinez, kierujący Ruchem Odnowy w Duchu Świętym we Włoszech. Wskazuje on na przemawiające do ludzi gesty Papieża i jego prosty, komunikatywny język.

Licheński organista odebrał w Londynie certyfikat Królewskiego Towarzystwa Organistów

2014-03-12

W minioną sobotę, 8 marca, w londyńskiej katedrze Southwark, licheński organista Michał Szostak odebrał certyfikat Królewskiego Towarzystwa Organistów. Michał Szostak jest organistą Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej oraz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym. Do brytyjskiego The Royal College of Organists należy od ubiegłego roku, natomiast od kilku dni posiada również certyfikat RCO potwierdzający wymagany przez to zawodowe towarzystwo standard umiejętności organistowskich. Nasz organista jest pierwszym i jedynym Polakiem, który należy do tej prestiżowej instytucji oraz pierwszym i jedynym obywatelem naszego kraju, który zdał egzamin i otrzymał certyfikat.

W Koninie odbyły się Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe

2014-03-10

W sobotę, 8 marca, w kościele w Polsce, zakończył się 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przebiegał on pod hasłem „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Głównym motywem tego tygodnia było nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełnione w czasie zabaw karnawałowych. Tego samego dnia, w sobotę, zakończyły się Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Koninie, które trwały od 6 do 8 marca.

Bp Mering na Wielki Post: podejmijmy refleksję nad ważnymi sprawami naszego życia

2014-03-08

Trzy problemy: wizyta polskich biskupów u Ojca Świętego Franciszka w ramach wizyty ad limina Apostolorum, kanonizacja bł. Jana Pawła II oraz potrzeba ożywienia wierności Ewangelii to tematy tegorocznego listu biskupa włocławskiego Wiesława Meringa kierowanego do wiernych diecezji włocławskiej. List zostanie odczytany w I niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach diecezji.