Ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Stanisław Gębicki w drodze do Rzymu na wizytę „ad limina Apostolorum”

2014-01-30

W dniu dzisiejszym ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Stanisław Gębicki udają się do Rzymu, by wziąć udział w trwającej od 1 do 8 lutego wizycie ad limina Apostolorum (do progów apostolskich). Samolot włoskiego narodowego przewoźnika Alitalia wystartuje z lotniska im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu o godz. 13.25. Przylot na rzymskie lotnisko Fiumicino planowany jest na godz. 15.45.

Intensywny program wizyty ad limina włocławskich biskupów

2014-01-28

Bardzo intensywnie wygląda program wizyty ad limina Apostolorum polskich biskupów w Rzymie, w tym i biskupów naszej diecezji: Wiesława Meringa i Stanisława Gębickiego. Polscy hierarchowie w dniach 1-8 luty odwiedzą urzędy Kurii Rzymskiej i omawiać różne aspekty działalności Kościoła w Polsce oraz pięć razy w grupach, i raz wszyscy, spotkają się z papieżem Franciszkiem. Ponadto odprawią Msze św. w czterech papieskich bazylikach. Księża Biskupi z Włocławka już pierwszego dnia wizyty ad limina Apostolorum (w sobotę 1 lutego) zostaną przyjęci przez Ojca Świętego Franciszka.

Czym jest wizyta „ad limina Apostolorum”?

2014-01-27

Po ponad ośmiu latach od ostatniej takiej wizyty, 1 lutego rozpoczyna się wizyta „ad limina Apostolorum” polskiego Episkopatu, czyli (z języka łacińskiego) „do progów apostolskich”. Czym jest „ad limina” i czym różni się od innych pobytów w Rzymie?

Już za tydzień polscy biskupi złożą wizytę „ad limina Apostolorum”

2014-01-25

Polscy biskupi udadzą się na początku lutego z wizytą „ad limina Apostolorum”, czyli do progów apostolskich. W grupie ok. 90 polskich hierarchów będą dwaj biskupi z Włocławka: biskup diecezjalny Wiesław Mering i biskup pomocniczy Stanisław Gębicki. Podczas wizyty w Watykanie odwiedzą poszczególne urzędy Kurii Rzymskiej i omówią różne aspekty działalności Kościoła w Polsce, w tym i w diecezji włocławskiej. Zostaną także przyjęci przez papieża Franciszka na dwóch audiencjach, który skieruje do polskiego Episkopatu swoje przesłanie.

Stacja ekumeniczna w parafii św. Stanisława we Włocławku

2014-01-25

24 stycznia w parafii pw. św. Stanisława BM we Włocławku odbyła się kolejna stacja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Meringa zgromadzili się duszpasterze i wierni Miasta Biskupiego, by odpowiedzieć na wezwanie Jezusa „aby byli jedno...”. Kazanie wygłosił ks. Michał Walukiewicz, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej we Włocławku.