II diecezjalne szkolenie wolontariuszy ŚDM
2015-09-27

208 młodych z diecezji włocławskiej spotkało się w sobotę 26 września br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku na drugim szkoleniu przygotowującym młodzież do pracy wolontariusza podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz poprzedzających to wydarzenie „Dni w Diecezji”. Młodzi przyjechali wraz ze swoimi duszpasterzami. Były to te osoby, które wcześniej wyraziły chęć bycia wolontariuszem ŚDM 2016 i zarejestrowały się poprzez formularz diecezjalny znajdujący się na stronie www.sdmwloclawek.pl lub www.diecezja.wloclawek.pl. Szkolenie przygotowane przez ks. Krzysztofa Stawickiego, odpowiedzialnego za wolontariat w diecezji, trwało od godziny 10 do 17, a rozpoczęło się od słów powitania ks. Artura Niemiry, diecezjalnego koordynatora ŚDM, który otwierając spotkanie zachęcił młodzież do odmówienia modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży. Następnie głos zabrał ks. Krzysztof Stawicki, który podkreślił, że kolejny raz szkolenie zostanie przeprowadzone przez osoby z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM 2016 w Krakowie, które przyjechały do Włocławka wraz z ks. Rafałem Buzałą z sekcji personalnej ŚDM.

Pierwsze takie szkolenie odbyło się w maju br. i miało ono raczej charakter informujący i przybliżający ideę Światowych Dni Młodzieży. Natomiast drugie szkolenie wymagało zdecydowanie większego zaangażowania ze strony samej młodzieży. Podczas kilkugodzinnego spotkania młodzież mogła poznać się ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim spojrzeć na samych siebie pod kątem współpracy z drugim człowiekiem. Jednym z punktów szkolenia było właśnie zobaczenie własnego „ja” – jakim jestem człowiekiem, jaką mam osobowość.

W trakcie szkolenia swoje kolejne spotkanie miały osoby należące do Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży to wielki duchowe wydarzenie, które gromadzi setki tysięcy młodych ludzi z całego świata. ŚDM to nie tylko spotkanie z papieżem, ale również poprzedzające je tzw. „Dni w Diecezjach”. To również czas, aby młody człowiek mógł odkryć w sobie jak najwięcej dobra i miłości względem drugiej osoby. Dlatego każde wydarzenie ŚDM niesie za sobą przesłanie, że warto być osobą patrzącą nie tylko i wyłącznie na siebie, ale przede wszystkim na drugiego człowieka.