DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Przez diecezję przeszły Orszaki Trzech Króli
2017-01-08

W piątek 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami polskich miast, miasteczek i wiosek przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Zorganizowano je także w wielu parafiach diecezji włocławskiej. Oprócz Włocławka, po raz piąty Orszak zorganizowano w Tuliszkowie, po raz trzeci w Brzeźnie k. Konina, drugi raz zorganizowały go parafia Malanów i Choceń, a po raz pierwszy ulicznymi jasełkami cieszyła się wspólnota w Siniarzewie.

Tuliszków

Bardzo wielu uczestników (około tysiąca osób) zgromadził piąty już Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie. Wydarzenie to wpisało się w tradycję parafii i wiejsko-miejskiej gminy Tuliszków i cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Po Mszy świętej, którą sprawował ks. prał. Stanisław Nowak – proboszcz parafii, za gwiazdą i flagami Orszaku, pod przewodnictwem Trzech Króli, wszyscy wyruszyli w kierunku hali widowiskowo-sportowej. Monarchów ze Wschodu reprezentowali: Andrzej Szymczak i Bartosz Łodożyński – radni miasta Tuliszków oraz ks. Rafał Marczewski – wikariusz parafii. Przed Świętą Rodziną, w którą wcieliła się rodzina Siwek, Trzej Królowie złożyli dary. Potem wraz ze św. Mikołajem rozdawali słodycze. Świętowanie odbyło się dzięki staraniom organizatorów, którymi byli: parafia pw. św. Wita w Tuliszkowie, Gmina i Miasto Tuliszków i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie, a także Fundacja Orszak Trzech Króli.

Brzeźno

W Brzeźnie k. Konina z inicjatywy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Zespołu Szkół, Stowarzyszenia „Platan” i Gminnego Ośrodka Kultury po raz trzeci wyruszył Orszak Trzech Króli. Motywem przewodnim było franciszkańskie zawołanie „pokój i dobro”, a tematem szacunek dla świata i przyrody, do czego wzywa w encyklice „Laudato si’” papież Franciszek.

Po Mszy świętej sprawowanej przez ks. kan. Andrzeja Walczaka – proboszcza parafii, wyruszył na poszukiwanie nowo narodzonego Króla barwny korowód Trzech Mędrców reprezentujących Europę, Afrykę i Azję. W kolejnych scenach aktorzy przedstawili stworzenie świata i człowieka, upadek pierwszych ludzi, wygnanie z raju i uwielbili Stwórcę za słońce, księżyc, morza, rzeki, zwierzęta i całe stworzenie. Orszak śladem gwiazdy dotarł do parafialnej świątyni, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Dziecięciu Bożemu. Na zakończenie uroczystości uczestnicy Orszaku słowami kolędy „Bóg się rodzi” prosili Zbawiciela o błogosławieństwo dla całej naszej Ojczyzny.

Malanów

Mróz i śnieg nie zniechęciły mieszkańców Malanowa, by wraz z Trzema Królami ruszyć w barwnym orszaku w poszukiwaniu obiecanego Mesjasza. A wszystko to było możliwe dzięki duchowej opiece Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa, który błogosławił wszystkim uczestnikom Orszaku i wraz z panem wójtem Sławomirem Prentczyńskim objął patronat Honorowy nad II Malanowskim Orszakiem Trzech Króli.

Długo wyczekiwani Mędrcy ze Wschodu zatrzymali się najpierw przy Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Malanowie, gdzie miało miejsce rozpoczęcie naszego orszaku. Gromadzili się i młodsi, i starsi, i dzieci z grup Kolędników Misyjnych, i Włodarze Gminy, i anioły, i diabełki, i diablice! Księżniczki i Książęta, Królowe i Królowie w koronach ofiarowanych przez Fundację Orszak Trzech Króli z Warszawy, bez której wsparcia nie byłoby Orszaku. A wszystko zaczęło się od góralskich życzeń, składanych przez miejscowego górala z nizin zafascynowanego folklorem i kulturą góralską.

I ruszyli za przewodem gwiazdy w nieznanym kierunku, szukać obiecanego Króla. Oj droga była niełatwa, bo gdy chcieli zapytać panującego na tej ziemi króla Heroda, ten wzburzony oświadczył, że tylko on jest królem tej ziemi. Ale i z ciekawości pewnie, albo i z podstępem chciał się dołączyć do królewskiego Orszaku. Niestety królowie zdecydowali, że Herod i jego żona – Doris z Idumei muszą się wkupić w przychylność Mędrców królewskim tańcem w rytmach muzyki Wschodu.

Po wygłoszeniu mowy przez Proroka Micheasza, w którego rolę wcielił się ks. prał. Stanisław Płaszczyk, o narodzinach Mesjasza w mieście dawidowym, wszyscy ruszyli w dalszą drogę. Niestety już w oddali było widać na drodze pątników kłęby ogromnego dymu. To moce zła, zablokowały drogę do Betlejem. I ponownie musiała się stoczyć odwieczna walka dobra i zła jaka odgrywa się na drogach naszego życia.

Gdy zło zostało pokonane, droga do Betlejem była już prosta. Jednak i na stopniach kościoła Aniołowie zwiastowali zebranym kolejne zadanie:
„Aniołowie z nieba spadają
I mówią, że w Malanowie kolęd nie śpiewają!
Więc Malanowie drogi,
Jeśli chcesz poznać Boże drogi.
Zaśpiewaj kolędę z serca i gardła całego,
Byś mógł wejść do przybytku Bożego!”
Oj i tu wszyscy zebrani wykazali się gromkim śpiewem „Pójdźmy wszyscy do stajenki…” i w obliczu takiej mocy nie było sił, by bramy Betlejem nie otworzyły się. A tam pryz ubogiej szopce stała rodzina z maleńkim dzieckiem. „Znaleźliśmy Tego, któregośmy szukali. To On Mesjasz. A Jego rodzice to Józef i Maryja!” Królowie złożyli tradycyjne dary: mirrę, kadzidło i złoto i zostali zaproszeni do loży honorowej na czas sprawowanej Mszy świętej.

Oprawę Mszy świętej orszakowej przygotowały dzieci z grup Kolędników Misyjnych oraz dziecięcej scholi. Pod koniec Eucharystii Aniołowie rozdali zebranych chleb, którym wszyscy zebrani mieli się podzielić.

Choceń

Po raz drugi Orszak Trzech Króli odbył się również w parafii św. Idziego w Choceniu. Rozpoczął się Mszą świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył proboszcz, ks. dr Mieczysław Łaszczyk. Po Mszy Orszak wyruszył procesyjnie ulicami Chocenia. Rodziny, nauczyciele, uczniowie wszystkich szkół i mieszkańcy Chocenia podczas przemarszu śpiewali kolędy i wznosili okrzyki przypisane każdemu królowi, manifestując tym samym i umacniając swoją wiarę. Po krótkim przemarszu pod budynek Szkoły Podstawowej, grupa choceńskich artystów odegrała przedstawienie ukazujące wydarzenie przybycia Mędrców na dwór Króla Heroda. Następnie Orszak udał się do Choceńskiego Centrum Kultury, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon i złożyli dary Dzieciątku Jezus. Następnie miał miejsce występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Śmiłowice, Zespołu Folklorystycznego „Śmiłowiónki”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Choceniu. W dalszej części uroczystości miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego.

Siniarzewo

Po raz pierwszy, w tym roku w piękną manifestację wiary i radości, jaką jest Orszak Trzech Króli, włączyła się społeczność kujawskiego Siniarzewa. Uroczysty przemarsz we współpracy z Fundacją Orszaku Trzech Króli przygotowały wspólnie: Gmina Zakrzewo, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Siniarzewie i parafia Świętego Jakuba Apostoła.

Po uroczystej Mszy świętej celebrowanej przez ks. proboszcza Tomasza Bartkowiaka, Orszak udał się do budynku szkoły, gdzie odbyło się krótkie przedstawienie przygotowane przez nauczycieli i dzieci. Rolę Trzech Królów ze Wschodu, którzy oddali symboliczny pokłon Dzieciątku, pełnili: ks. Tomasz Bartkowiak, pan Bartosz Podobieński (Dyrektor Domu Kultury w Zakrzewie) oraz pan Łukasz Nowakowski (nauczyciel w Szkole Podstawowej SPSK w Siniarzewie).

Na zakończenie spotkania Dyrektor Szkoły, pani Agnieszka Szczepańska, zaprosiła wszystkich uczestników Orszaku na ciepły posiłek, który został ufundowany przez Gminę Zakrzewo. Cieszy udana współpraca oraz powodzenie całej uroczystości mimo doskwierającego mrozu, jest i nadzieja na podtrzymanie tej pięknej, starochrześcijańskiej tradycji w przyszłości.

Pełną relację fotograficzną z Orszaków zobacz w dziale: Galerie

Tekst: tul / ks. Marcin Ziółkowski / ks. Marcin Zaworski / Karolina Gralak

 

 


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13210500 -GOŚCI ONLINE: 48

projektowanie stron www