Minister Edukacji Narodowej z wizytą u Biskupa Włocławskiego i w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza
2017-02-21

W poniedziałek 20 lutego br., do Włocławka przyjechała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Pierwszym punktem odwiedzin była wizyta złożona ks. bp. Wiesławowi Alojzemu Meringowi w Domu Biskupów Włocławskich. W spotkaniu uczestniczyła także p. Joanna Borowiak - Poseł na Sejm RP, p. Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, p. Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, ks. prał. Jacek Kędzierski – Dyrektor ZSK im. ks. J. Długosza oraz p. Jarosław Chmielewski – Radny Rady Miasta Włocławek.

Pani Minister zapoznała się nie tylko z najważniejszymi wydarzeniami z bogatej historii diecezji włocławskiej, Ksiądz Biskup przybliżył także sylwetki najwybitniejszych osób z nią związanych, zwłaszcza na polu naukowym i kulturowym. Żywa, merytoryczna rozmowa Księdza Biskupa i jego Gości na temat doświadczeń i opinii, planów i oczekiwań w świecie edukacji, wychowania i formacji młodych Polaków wymagała dłuższej dyskusji, jednak już o godzinie 10:00 w sali Miejskiego Centrum Kultury Browar B. na Panią Minister oczekiwało wielu zgromadzonych dyrektorów szkół i samorządowców z regionu.

W wypełnionej auli panią Annę Zalewską serdecznie powitał Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Kurator Oświaty. Kilka słów wprowadzenia wygłosiła p. Joanna Borowiak. W swoim przemówieniu Pani Minister przedstawiła zebranym cel reformy oświatowej, uzasadniając jej konieczność ze względu na oczekiwania rodziców, a przede wszystkim ze względu na - wynikające z wielu badań - obniżenie poziomu kształcenia w Polsce. System szkolnictwa z gimnazjum nie sprawdził się, a szkoła zawodowa stała się wstydliwą alternatywą dla młodzieży z gorszymi wynikami w nauce. Reforma zakłada więc powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, a „zawodówki” zastąpione zostaną szkołami branżowymi, przygotowującymi do wykonywania zawodów w branżach oczekujących na specjalistów.

Pani Anna Zalewska zaznaczyła, że jest to przemyślana i przygotowana reforma, również pod względem finansowym, a samorządy otrzymają fundusze na jej przeprowadzenie. Pani Minister w sposób kompetentny odpowiadała na pytania zebranych, które dotyczyły zarówno reformy w szkole, jak i jej konsekwencji dla samorządów. Z racji swojego doświadczenia w pracy w szkole oraz w samorządzie, Pani Minister rzeczowo odpowiedziała na każde pytanie, jednocześnie rozwiewając liczne obawy.

Kolejnym punktem pobytu Minister Edukacji Narodowej we Włocławku była wizyta w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza. W spotkaniu wzięli też udział: ks. bp Wiesław Mering, p. Mikołaj Bogdanowicz, p. Joanna Borowiak, p. Marek Gralik wraz z paniami wicekurator - Marią Mazurkiewicz oraz Małgorzatą Oborską. Niecodzienne odwiedziny rozpoczęliśmy odśpiewaniem szkolnego hymnu Vita Nuova, po którym nastąpiło oficjalne powitanie Gości przez dyrektora szkoły ks. dr. Jacka Kędzierskiego. Następnie zaprezentowali się utalentowani artystycznie przedstawiciele uczniowskiej społeczności „Długosza”. Specjalnie dla Pani Minister Konrad Weber wykonał na pianinie Poloneza Fryderyka Chopina, Ewa Budzińska zaśpiewała Wolność Marka Grechuty, Emilia Łukaszczyk – hymn ostatnich Światowych Dni Młodzieży, a szkolni tancerze wirowali kolejno w walcu, cza-czy i kujawiaku. W tle uczniowskich występów można było oglądać slajdy z wydarzeń w 2016 roku, który obfitował w liczne imprezy związane z jubileuszem 100. rocznicy założenia Szkoły im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

Pani Anna Zalewska pochwaliła część artystyczną i przekazała na ręce dyrektora ks. Jacka Kędzierskiego upominki dla szkoły. Następnie udzieliła odpowiedzi na pytania uczniów dotyczące reformy edukacji. Spotkanie podsumował ks. bp Wiesław Mering, dziękując za zaszczyt, jaki uczyniła Pani Minister Edukacji Narodowej, odwiedzając włocławską szkołę katolicką, której Ksiądz Biskup jest opiekunem. Zasadność reformy edukacji Biskup Włocławski poparł słowami Andrzeja Frycza Modrzewskiego - „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Na koniec Ksiądz Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa”.

Zwieńczeniem wizyty było zwiedzanie szkoły i nieoficjalne o niej rozmowy. To, jakie wrażenie pani Minister odniosła po wizycie w „Długoszu”, pokazują wpisane przez nią do Księgi Gości słowa: „Taka powinna być szkoła – dziękuję za spotkanie i naukę – Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej”.

Sławomira Lewandowska, ks. Janusz Bartczak