Rekolekcje dla maturzystów
2017-02-20

Rekolekcje o charakterze powołaniowym odbyły się w Seminarium Włocławskim już po raz dziewiąty w dniach od 17 do 19 lutego br. Swój udział zgłosiło 75 uczestników z następujących parafii: Aleksandrów Kujawski (Przemienienia Pańskiego), Brudzew, Brzeźno koło Konina, Chełmica Duża, Choceń, Chodecz, Izbica Kujawska, Kłodawa, Koło (M.B. Częstochowskiej), Konin (NMP Królowej Polski; św. Bartłomieja; św. Wojciecha), Kramsk, Lipno (WNMP), Lubicz Górny, Lubotyń, Nieszawa, Piotrków Kujawski, Radziejów (WNMP), Rychwał, Sieradz (NSPJ), Sompolno, Szadek, Tuliszków, Uniejów, Warta (św. Mikołaja), Włocławek (Ducha Świętego, św. Maksymiliana, WNMP), Zduńska Wola (św. Maksymiliana, WNMP) oraz Zespół Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza. Był to czas, w którym grupa rekolektantów mogła poczuć się jak prawdziwi klerycy mieszkając, modląc się, spożywając posiłki w tych miejscach, w których na co dzień formują się do kapłaństwa alumni naszego seminarium. Przewodnikiem na drodze rozeznawania powołania był ks. Paweł Pokora, Ojciec Duchowny, któremu pomagała grupa 8 kleryków.

Młodzi, oprócz czasu spędzonego na modlitwie prywatnej i wspólnotowej, spotykali się na rozmowach z klerykami w małych grupach, by dzielić się świadectwem wiary. Uczestnicy rekolekcji mieli także okazję poznać się nawzajem na boisku podczas gry w piłkę nożną. Ks. Paweł Pokora wygłosił do młodych rekolektantów konferencje między innymi na temat konsekwencji nadużywania Internetu, modlitwy i sakramentu pokuty, bowiem jak powiedział „nie można mówić o pójściu za Chrystusem, bez nawrócenia”.

Centralnym punktem rekolekcji była Eucharystia sprawowana przez Księdza Biskupa Ordynariusza Wiesława Meringa wraz z moderatorami w kościele seminaryjnym.
W swoim słowie skierowanym do rekolektantów, Ksiądz Biskup wskazał na potrzebę bycia świętym, czego przykładem jest św. Sánchez del Río, czternastoletni meksykański męczennik, którego relikwie towarzyszyły uczestnikom niedzielnej Eucharystii. Biskup Ordynariusz zwrócił się także do nich z apelem, by jak najczęściej czytali Pismo Święte, bowiem jest to jedyna droga do poznania Chrystusa i rozeznania Jego woli we własnym życiu. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy rekolekcji wraz z Księdzem Biskupem spotkali się w refektarzu seminaryjnym na uroczystym obiedzie. W podziękowaniu po posiłku Ksiądz Biskup wyraził ogromną radość z tego, że tak wielu uczestników zechciało przyjąć zaproszenie na rekolekcje.

Kontynuację owoców niedzielnej Eucharystii stanowiła Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z nabożeństwem rozeznania powołania, w którym rekolektanci całą swoją drogę zawierzyli Panu. Należy ufać, że czas spędzony w Seminarium – „kuźni życia duchowego”, zaowocuje trafnym wyborem drogi życiowej. Niech sam Jezus Chrystus, który powołuje i zbawia, da tym młodym ludziom odwagę i rozsądek w podejmowanych decyzjach życiowych.

al. Wiktor Ignaczak

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie