DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Wojciech Wencel w św. Wojciechu w Koninie
2017-02-28

W niedzielę, 26 lutego o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana była msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył ks. Paweł Śmigiel diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Kaznodzieja, w nawiązaniu do niedzielnej Ewangelii, przywołał Chrystusowe pouczenie Kazania na Górze: „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. Rzeczownik ma’mon oznacza w skrajnym znaczeniu zaślepienie zamknięcie człowieka w tym, co nietrwałe i przemijające. Alkoholizm jest takim zaślepieniem, które odrywa człowieka od Boga i od ludzi. Alkoholik chce poczuć się „lepiej”, natomiast Jezus Chrystus przyszedł do ludzi nie po to, aby poczuli się lepiej, ale by byli lepsi.

Po Eucharystii, gościem projektu „Trzeźwienie przez kulturę” był poeta i publicysta, laureat Nagrody Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny” Wojciech Wencel. Poeta czytał wiersze ze swojego ostatniego tomiku „Epigonia”, m.in. „Dawni poeci”, „Dwie miłości”, Ars poetica”, Baptysterium”, Czarna legenda”, „ Chrystusie utraconych miast”, czy tytułowy „Epigonia”. Wojciech Wencel wyznał, że nie boi się określenia epigon, ponieważ ma pełną świadomość ciągłości polskiej kultury, literatury, a jak sam dodał, zamierza „na swoich plecach” wprowadzić do polskiej literatury takich poetów emigracyjnych jak Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, czy Stanisław Baliński. Wencel zatem stał się swoistym „wyrzutem sumienia” dla współczesnych krytyków literackich. Poeta podzielił się z publicznością swoim osobliwym stosunkiem do poległych w Katyniu, na Wołyniu, w Powstaniu Warszawskim, czy pod Monte Cassino. Stwierdził, że „polegli potrzebni mu są jak tlen do życia”, tworzą historię Polski swoją postawą niezłomności. Choć byli zwyczajnymi ludźmi, to takie wartości jak Bóg, Honor i Ojczyna mieli we krwi. Wencel nie boi się określeń: poeta wyklętych, co więcej, ma świadomość, że przez to może stać się poetą wyklętym. Jego miłość do Boga idzie w parze z miłością do ojczyzny, ma głębokie poczucie misji poezji i poety, któremu Bóg dał talent składania słów. Tomik „Epigonia” pomimo trudnych i bolesnych tematów jest pełen nadziei dla tych, którzy mają formację chrześcijańską.

Spotkanie trwało prawie trzy godziny. Wojciech Wencel otrzymał podarunki od prezydenta Konina oraz organizatorów, którzy przekazali mu obraz z wizerunkiem św. Jana Apostoła, a także płytę nagraną w kościele św. Wojciecha przez prof. Romana Peruckiego i Vadima Brodskiego „Meditationes”. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zakupić tomiki poezji i felietonów, a także poprosić poetę o autograf.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta miasta i proboszcza miejsca, przy współpracy z KDK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus’.


Tekst: ks. Paweł Śmigiel, Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości
Zdjęcia: Krzysztof Jan Rybczyński

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13214988 -GOŚCI ONLINE: 68

projektowanie stron www