We Włocławku obchodzono Dzień Świętości Życia
2017-04-01

Obchody XIII Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia odbyły się we Włocławku 30 marca. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem przyjęli: biskup włocławski Wiesław Mering oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Przed Mszą Świętą w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uczestnicy, którzy przybyli z różnych stron diecezji, dokonali uroczystego aktu adopcji dziecka poczętego. O godz. 10 Mszy Świętej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

Wraz z nim Najświętszą Ofiarę sprawowali: emerytowany biskup włocławski Bronisław Dembowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. Michał Krygier, który jest też kustoszem katedry i proboszczem parafii katedralnej, ks. prałat Sławomir Deręgowski – proboszcz parafii św. Stanisława BM we Włocławku oraz ks. Artur Krzyżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Liczną grupę celebransów stanowili kapłani – diecezjalni duszpasterze rodzin. Śpiewy liturgiczne wykonywał chór z parafii bł. Jerzego Matulewicza w Koninie; proboszczem tej parafii jest ks. Artur Krzyżanowski.

Na zakończenie Mszy Świętej, przed udzieleniem błogosławieństwa, z serdecznym słowem do zebranych zwrócił się ks. bp Mering. Wspomniał opiekunów uczniów, katechetów, nauczycieli – wychowawców, doradców życia rodzinnego, obrońców życia, rodziców: to ich trud, troska i zaangażowanie, zachęta do uczestnictwa w obchodach i podjęcia modlitewnego wyzwania za dzieci nienarodzone są konkretną pomocą i budowaniem postawy za życiem. Podziękował również dzieciom i młodzieży oraz współorganizatorom diecezjalnych obchodów Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia: Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, Wydziałowi Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej (referat duszpasterstwa rodzin), Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” Oddział we Włocławku oraz władzom Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Po uroczystej Eucharystii dzieci, młodzież, ich rodzice, nauczyciele i katecheci, księża i doradcy życia rodzinnego z Małgorzatą Bojarską – diecezjalną doradczynią życia rodzinnego na czele udali się auli Wyższego Seminarium Duchownego. Tu wydarzeniem podsumowującym obchody była konferencja regionalna zatytułowana „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, który daje”. Wręczono nagrody laureatom konkursów: na scenariusz przedstawienia teatralnego (dla nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek); plastycznego (dla uczniów szkół podstawowych) i literackiego (dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych). W przedstawieniu pt. „Oskar i Pani Róża” na podstawie powieści Érica-Emmanuela Szmitta pod tym samym tytułem wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Zespołu Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie. Przesłanie do zebranych skierował poseł na Sejm RP Jan K. Ardanowski.

Barbara Sawic, „Ład Boży”
fot. Barbara Sawic

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie