DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Bp Mering podczas Drogi Krzyżowej ulicami Włocławka: brońcie krzyża!
2017-04-07

„Chcemy iść, tak jak Jezus przeszedł swoją bolesną drogę przed wiekami” – mówił ks. bp Wiesław Mering podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Tradycyjnie, już po raz 22. w piątek przed Niedzielą Męki Pańskiej, 7 kwietnia br. o godz. 17 wyruszyła procesja z kościoła oo. Franciszkanów zmierzająca do Bazyliki Katedralnej, podczas której rozważano czternaście stacji Męki Pańskiej. Szczególną intencją tegorocznej Drogi Krzyżowej było wynagrodzenie za profanację Krzyża Świętego i bluźnierstwa przeciwko osobie św. Jana Pawła II, do których doszło podczas widowiska „Klątwa” – wystawionego na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

W modlitwie uczestniczył biskup włocławski Wiesław Mering oraz ks. bp Bronisław Dembowski.

Czternasta stacja Drogi Krzyżowej miała miejsce we włocławskiej katedrze, gdzie słowo do wiernych skierował ks. bp Wiesław Mering. Pasterz Diecezji zwrócił uwagę na niezwykłą bliskość Drogi Krzyżowej Jezusa z drogą każdego wiernego, która „jest głęboko prawdziwa – z upadkami, które wspominamy w życiu Jezusa i które przecież zdarzają się i w naszym życiu: z tymi matkami płaczącymi na krzyżowej drodze, z piłatowym umywaniem rąk, z jego niechęcią do stanięcia w prawdzie, z tym zdzieraniem szat i pozostawieniem Jezusa w pełnej upokorzenia nagości, z szyderstwami, z bluźnierstwami, ze złą kpiną, która miała Jezusa upokorzyć” – mówił hierarcha.

Odnosząc się do bluźnierczego widowiska „Klątwa”, Ksiądz Biskup powiedział: „Tam zostało po raz pierwszy w 1050-letnich dziejach chrześcijaństwa w Polsce, z taką agresją, z taką nienawiścią i z takim bluźnierstwem ośmieszone już nie tylko chrześcijaństwo, już nie tylko ten wielki nauczyciel naszego narodu, jakim jest święty Jan Paweł II, ale także Krzyż Jezusa i całe chrześcijaństwo”. „Wyszliśmy dzisiaj na ulice naszego miasta, żeby zaprotestować, żeby sprzeciwić się tym bluźnierstwom, żeby pokazać, że jako chrześcijanie mamy prawo również do naszych poglądów i ich uzewnętrzniania” – kontynuował bp Mering. „Przepraszamy dzisiaj za bluźnierstwa i zniewagi, których dopuszczają się kierowani nienawiścią” – powiedział Ksiądz Biskup, wskazując główną intencję dzisiejszej modlitwy.

Mówiąc o krzyżu bp Mering podkreślił, że „to z niego bije nasza nadzieja, to w nim widzimy pełnię prawdy o nas samych. Nie można znaleźć perspektywy zwycięstwa, gdy nie dotknie się krzyża”. Odwołując się do przykładu życia i nauczania papieża Jana Pawła II, Biskup Włocławski ukazał szczególną rolę krzyża w życiu świętego. „Pamiętamy wtulonego w krzyż, kilka dni przed śmiercią Jana Pawła II. Pamiętamy jego naukę […] – brońcie krzyża, bo bez niego tracicie perspektywę zwycięstwa nadziei i prawdy!” – zaakcentował bp Mering.

Na zakończenie nabożeństwa Pasterz Kościoła Włocławskiego udzielił zgromadzonym błogosławieństwa papieskiego relikwiami drzewa Krzyża, po którym wierni uczcili relikwię przez ucałowanie.

Rozważania do stacji Drogi Krzyżowej przygotowali i odczytali alumni z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Krzyż nieśli młodzi przedstawiciele szkół, wierni z ruchów i wspólnot, siostry zakonne, alumni.


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13215185 -GOŚCI ONLINE: 67

projektowanie stron www