DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Bp Mering do kapłanów: odnówmy naszą pierwotną gorliwość
2017-04-13

„Kościół nie kieruje się duchem czasu. Powinien kierować się duchem Ewangelii, wiary i Tradycji” – mówił do 252 kapłanów zgromadzonych w Bazylice Katedralnej we Włocławku na Mszy Krzyżma ks. bp Wiesław Mering. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia złożone Bogu i Kościołowi w dniu święceń. Biskup Włocławski poświęcił olej chorych i konsekrował krzyżmo, które później zostaną przekazane do wszystkich parafii, aby były używane przy sprawowaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych. Tradycyjnie do włocławskiej katedry przyjechali ministranci z całej diecezji, z którymi bp Mering spotkał się o godz. 9.30 wygłaszając do nich konferencję.

W homilii Biskup Włocławski przybliżył zebranym tradycję świętowania szabatu wśród Żydów w czasach Jezusa. Odnosząc się do słów dzisiejszej Ewangelii (Łk 4,16-21) hierarcha mówił, że Chrystus „tym wszystkim, których powołuje do swojej służby, chce powiedzieć, że nie da się oddzielić jej od przylgnięcia całym sercem do Boga. Jej oddzielenie prowadzi do wynaturzenia służby kapłańskiej”. Bp Mering wskazał na wartość modlitwy, która w życiu kapłańskim uzdalnia do tego, „żebyśmy umieli trwać z Nim w Jego służbie, w Jego Kościele […] żebyśmy umieli jednoczyć się z Chrystusem, trwać przy Nim, liczyć się z nim, być wiernym, być gotowym do złożenia ofiary”.

Nawiązując do słów abp. Georga Gänsweina, prefekta domu papieskiego, bp Mering podkreślił, że miarą dla pasterza dnia dzisiejszego ma być „Ewangelia, wiara, zdrowa nauka i Tradycja”. Przestrzegał przed pójściem za duchem czasu wbrew prawdzie i kosztem Ewangelii.

W dalszej refleksji Pasterz Kościoła Włocławskiego wskazał na potrzebę wielkoczwartkowej liturgii dla kapłanów: „Dzisiaj chcemy uzewnętrznić nasze pragnienie kapłańskiej służby Jezusowi, nasze pragnienie służby dokonującej się w jedności, służby na chwałę Boga, dla uwielbienia Go, dla uświęcenia ludzi. Zostaliśmy przecież zaproszeni do udziału w dziele samego Jezusa – co to za honor, ale jednocześnie jaka to jest ogromna odpowiedzialność!” – kontynuował hierarcha. „Nasze przyrzeczenia kapłańskie, które odnawiamy w czasie tej Mszy świętej mają na celu, żeby Chrystus żył w nas – nie moja wygoda, moje interesy”.

Kaznodzieja odniósł się też do objawień św. Siostry Faustyny Kowalskiej, św. o. Pio o kapłanach i prosił o odnowienie zapału duchowego w codziennym posługiwaniu apelując, „abyśmy przypomnieli sobie naszą pierwotną gorliwość”. Zapytał zebranych księży: „Jakże będziemy zapalać innych, jeżeli sami nie płoniemy?”

Uroczystości śpiewem towarzyszył chór dziecięcy z parafii św. Stanisława BM z Kramska wraz z chórem kleryckim.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13215187 -GOŚCI ONLINE: 65

projektowanie stron www