Dobra: ks. bp Wiesław Mering powitał uczestników procesji Emaus
2017-04-17

W Poniedziałek Wielkanocny odbyła się w Dobrej coroczna procesja „Emaus”, w której udział wzięło kilkuset mężczyzn. Od wielu lat wyruszają oni o 5.30 rano, żeby przemierzyć około 15 km w procesji do przydrożnych krzyży ustawionych wokół miasta i o godzinie 8.30 wspólnie uczestniczyć w Eucharystii w kościele parafialnym. Uczestnicy procesji zatrzymują się przy każdym z 16 krzyży, klękają i proszą Pana Boga o błogosławieństwo i zachowanie od wszelkiego zła. W tym roku, po raz pierwszy w ponad 100-letniej historii procesji, na jej zakończeniu obecny był Biskup Włocławski.

Po powitaniu, które odbyło się na głównym placu miasta, ks. bp Wiesław Mering wraz z księdzem proboszczem prał. Zygmuntem Chromińskim, ks. prał. Wojciechem Kochańskim, ks. kan. Eugeniuszem Budkowskim oraz uczestnikami procesji nawiedzili krzyże ustawione wokół kościoła. Następnie miało miejsce błogosławieństwo nowych drzwi głównych, które zostały uroczyście otwarte przez Księdza Biskupa, który jako pierwszy przeszedł przez nie, aby sprawować Eucharystię w intencjach niesionych przez pątników.

Zgodnie z prośbą Księdza Proboszcza, w tym roku procesja, w której oddaje się szczególną cześć krzyżowi, jako znakowi naszego odkupienia, była zadośćuczynieniem za zniewagi krzyża i wszelkie bluźnierstwa, które dokonują się w naszym narodzie i na całym świecie.

Ksiądz Biskup w homilii zachęcał zgromadzonych, aby jak uczniowie idący do Emaus, szli przez swoje życie z Chrystusem. Pasterz Diecezji zwrócił także uwagę na niespotykaną gorliwość mężczyzn idących w procesji, która przejawiała się w głośnych śpiewach, zarówno na Mszy Świętej, jak i podczas procesji, którą słychać było o wiele wcześniej, niż dało się dojrzeć. Bp Mering gratulował świadectwa wiary, które dają mężczyźni w różnym wieku i zachęcał zgromadzonych do wytrwania w miłości Chrystusa na wszystkich drogach życia. Po Komunii Świętej zostały pobłogosławione nowe ekrany do wyświetlania pieśni.

Na zakończenie Pan Burmistrz Andrzej Piątkowski wraz z dwoma uczestnikami procesji, przewodniczącym Rady Powiatu, Panem Tadeuszem Geblerem oraz Panem Szymonem Stenclem, wieloletnim ministrantem, który na tę procesję przyjechał aż ze Szwecji, podziękował Księdzu Biskupowi za udział w ostatnich stacjach procesji, za sprawowaną Eucharystię i podniosłą homilię. Następnie Ksiądz Proboszcz zwrócił się do Pasterza Diecezji dziękując w serdecznych słowach i prosząc o końcowe błogosławieństwo. W odpowiedzi na tę prośbę Ksiądz Biskup przekazał wszystkim słowa pozdrowienia i błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka, z którym spotkał się przed kilkoma dniami.

Ksiądz Biskup przewodniczył również koncelebrowanej Mszy świętej o godzinie 11.15 i wygłosił homilię. Po tej Eucharystii miało miejsce poświęcenie wyremontowanej wikariatki, a na zakończenie swojej wizyty bp Mering spotkał się podczas obiadu z duchowieństwem dekanatu dobrskiego.

tekst: ks. Mateusz Szurgot

zdjęcia: Michał Adamiak i Paweł Janicki