Ministranci z Kowala zdobyli piąte miejsce na XII Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłkę Halową
2017-05-04

W dniach 1 do 2 maja br., odbyły się XII Mistrzostwa Polski LSO w Piłkę Halową w Częstochowie, w których uczestniczyli ministranci z parafii Kowal, jako mistrzowie Diecezji Włocławskiej w kategorii wiekowej szkoła podstawowa. Towarzyszyli im rodzice i opiekunowie wraz ks. Andrzejem Mazurem.

Pierwszego dnia tj. 1 maja Mszą świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo w Kościele św. Wojciecha uroczyście zostały otwarte XII Mistrzostwa Polski, po której każda drużyna udała się na wyznaczoną halę, aby rozpocząć rozgrywki grupowe. Ministranci z Kowala zostali usytuowani w grupie J, która rozgrywała swoje mecze na hali w miejscowości Poczesna. Po dwóch wygranych meczach ministranci z parafii Kowal wyszli z grupy na drugim miejscu, co dało im awans do fazy finałowej, która była rozgrywana na zasadzie pucharowej tzn. wygrany gra dalej, a przegrany odpada. Tego dnia zakończyły się rozgrywki i każdy udał się na miejsce zakwaterowania, aby odpocząć i zjeść kolację. Wieczorem o godzinie 18.30 wszyscy udali się na Halę Sportową w Częstochowie na ul. Żużlowej 4, aby obejrzeć Galę Sportową czyli mecz Północne Diecezje kontra Południowe Diecezje. Punktem kulminacyjnym był Apel Jasnogórski przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Przewodniczący KEP. Po zakończonym Apelu ministranci wraz z opiekunem wrócili na miejsce noclegowe.

Drugiego dnia tj. 2 maja rozgrywki również rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył i wygłosił Słowo Boże Biskup Antoni Długosz. Po zakończonej Mszy ministranci udali się na wyznaczoną halę sportową, gdzie nastąpiły rozgrywki o tytuł Mistrza Polski.

Ministranci z parafii św. Urszuli w Kowalu rozpoczęli mecz o miejsca od 1 do 32 z ministrantami z parafii św. Wojciecha w Bninie, z którymi wygrali 3:1. Po około godzinnej przerwie rozpoczęli grę o miejsca od 1 do 16 tj. ministranci z parafii św. Urszuli w Kowalu z ministrantami parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, z którymi wygrali 6:3. Jednak trzeci mecz o miejsca od 1 do 8 rozgrywany jako ćwierćfinał przegrali z parafią Narodzenia NMP w Tymbarku, która zdobyła tytuł Mistrza Polski.

Oficjalnie po ogłoszeniu wyników w dniu 4 maja 2017 r. o godzinie około 17.30 parafia św. Urszuli w Kowalu na XII Mistrzostwach Polski LSO w Piłkę Halową została sklasyfikowana na piątym miejscu. Jest to niewątpliwy sukces sportowy ministrantów z Kowala.

Tekst i foto: ks. Andrzej Mazur

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie