DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Obchody jubileuszu stulecia objawień fatimskich w Diecezji Włocławskiej (program)
2017-05-10

13 maja 2017 roku przypada stulecie objawień Matki Bożej Fatimskiej. W diecezji włocławskiej obchody jubileuszu rozpoczną się w piątek 12 maja br. pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej w ramach obchodów diecezjalnego dnia modlitw o uświęcenie kapłanów, której przewodniczyć będzie ks. bp Wiesław Mering. Na miejsce spotkania wybrany został kościół Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie. Konferencję i homilię podczas Mszy św., na zaproszenie Biskupa Włocławskiego wygłosi ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

W związku ze stuleciem objawień Matki Bożej w czerwcu odbędzie się diecezjalna pielgrzymka do Fatimy pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego.

W diecezji włocławskiej istnieją trzy parafie, których patronką jest Matka Boża Fatimska. Powstały jako wotum wdzięczności za peregrynację kopii figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji w 1996 r. Są to parafie w Turku-Obrzębinie, Odolionie i Włocławku.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie w ramach duchowych przygotowań codziennie o godz. 20.30 parafianie uczestniczą w modlitwie nowennowej, którą kończy Apel Maryjny. W wigilię uroczystości odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Fatimskiej oraz w rocznicę konsekracji kościoła, o godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św. W sobotę 13 maja przewidziane są uroczystości odpustowe, które rozpoczną się Eucharystią o godz. 10.00 za Kościół i Ojczyznę. O godz. 12.00 zostanie celebrowana Msza św. w intencji pielgrzymów diecezjalnej pielgrzymki rowerowej. O godz. 17.00 zaplanowane jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. O godz. 18.00 odbędzie się Msza św. odpustowa (ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi), której przewodniczyć będzie rektor WSD ks. prał. Jacek Szymański. Po jej zakończeniu na placu rekreacyjnym przy ogródkach działkowych odbędzie się festyn.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku w ramach duchowych przygotowań do uroczystości odpustowych Matki Bożej Fatimskiej odbywa się nabożeństwo nowennowe codziennie o godz. 18.15.
W 100. rocznicę Objawień Fatimskich i 20. rocznicę powstania parafii, 13 maja o godz. 17.00 zostanie sprawowana uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa. Tego dnia zostanie poświęcona nowa Figura Matki Bożej Fatimskiej oraz krzyż.

Przygotowanie do stulecia objawień Matki Bożej Fatimskiej w parafii w Odolionie rozpoczęły się parafialną pielgrzymką do Fatimy w sierpniu 2016 r. Przed uroczystością odpustową odbywały się nabożeństwa nowennowe. W sobotę 13 maja procesji fatimskiej i Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczyć będzie ks. prał. Artur Niemira. Na zakończenie uroczystości przewidziane jest zawierzenie całej parafii Matce Bożej Fatimskiej.

Również w innych miejscach diecezji stuleciu objawień towarzyszyć będą modlitewne wydarzenia. I tak, w licheńskim sanktuarium rozpoczynają się Nabożeństwa Fatimskie. Pierwsze tegoroczne Nabożeństwo Fatimskie w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędzie się w sobotę 13 maja, w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie. Nabożeństwa Fatimskie odbywać się będą od maja do października każdego 13 dnia miesiąca. Uroczystości jubileuszowe oraz Nabożeństwa Fatimskie przewidziane są także w wielu innych parafiach diecezji włocławskiej.

W sobotę 13 maja o godz. 19.15 w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku odbędzie się koncert pieśni maryjnych pt.: „Królowo Polski módl się za nami”. W programie m.in.: „Ave Maria” – trzy różne utwory pod tym samym tytułem i inne pieśni maryjne anonimowych twórców, jak również recytacje.

Diecezjalne zakończenie obchodów roku stulecia objawień Matki Bożej Fatimskiej pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa przewidziane są na dzień 13 maja 2018 roku i będą miały miejsce w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie.

 


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13215111 -GOŚCI ONLINE: 68

projektowanie stron www