DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej rozpoczęły się diecezjalne obchody stulecia fatimskich objawień
2017-05-12

W piątek 12 maja br., w przeddzień wspomnienia Matki Bożej Fatimskiej i setnej rocznicy objawień fatimskich, odbyła się doroczna pielgrzymka kapłanów diecezji włocławskiej do parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie. Ze względu na tę okoliczność tegoroczna pielgrzymka, będąca równocześnie diecezjalnym dniem modlitw o uświęcenie kapłanów, posiadała wyjątkowy charakter i rozpoczęła diecezjalne obchody 100-lecia objawienia się Maryi w Fatimie. Spotkaniu przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, zaś konferencję ascetyczną i homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego z Zakopanego.

W pielgrzymce pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa wzięli udział księża biskupi: Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski, 297 księży i 10 diakonów, którzy za kilka tygodni przyjmą święcenia prezbiteratu.

Pielgrzymka rozpoczęła się od nabożeństwa eucharystycznego i rozważania, które poprowadził bp Mering. Pasterz Diecezji w swoim zamyśleniu poruszył m.in. temat relacji kapłanów do Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie odnosząc się przy tym do postawy dzieci z Fatimy, które w prostocie swoich serc i w głębi duszy powtarzały słowa uwielbienia Trójjedynego Boga: „Boże mój, Boże mój, kocham Cię w Przenajświętszym Sakramencie”. Nawiązując do tej sytuacji bp Mering podkreślił, że księża mają uczyć się takiej postawy. „Bardzo ważne jest uczenie siebie i innych czci dla Najświętszego Sakramentu. Dzisiaj przypominają nam to fatimskie dzieci w 100. rocznicę objawień. Siostra Łucja, właśnie 13 maja zapisała, że Maryja ukazała Boga w Niepokalanym Sercu […] Tak jak tamte święte dzieci, tak i my mamy dziś powiedzieć te słowa naszemu Bogu i Panu. Mamy je wypowiedzieć z największą prostotą, z najgłębszą czcią i wiarą, a także z żalem. Chcemy to powiedzieć odbywając naszą doroczną pielgrzymkę” – powiedział hierarcha. Nabożeństwo eucharystyczne zakończyło się śpiewem litanii loretańskiej i błogosławieństwem.

W dalszej kolejności konferencję ascetyczną na temat orędzia z Fatimy wygłosił ks. dr Krzysztof Czapla SAC. Prelegent na samym początku rozważania zachęcił, aby wspólnie zastanowić się nad tym, co streszcza w sobie słowo „Fatima”: „W tej treści Maryja przemówiła. Oto kiedy ukazuje się trójce dzieci przemawia, a więc mamy do czynienia nie tylko z pewnym wydarzeniem, ale mamy do czynienia z przekazaniem orędzia”.

Podczas rozważania ks. dr Czapla odniósł się również do postaci papieża Benedykta XVI, który w 2010 roku odbył pielgrzymkę do Fatimy. „Zwróćcie uwagę kogo Papież poświęca w Fatimie Niepokalanemu Sercu Maryi? Tylko kapłanów […] Wikariusz Chrystusa klęka i w tym znaku pokazuje, że Bóg daje nam Fatimę”.

Mówiąc o fatimskim orędziu prelegent odniósł się do miejsca modlitwy różańcowej w życiu kapłana. „Matka Boża w Fatimie nie prosi o różaniec! Matka Boża w Fatimie wzywa do codziennego różańca, a nie jak będziesz miał tylko czas! Jeśli wypełniasz orędzie z Fatimy, to nie że kilka razy w październiku pomodlisz się na różańcu. Wypełniasz orędzie, kiedy codziennie modlisz się na różańcu. O coś takiego prosi Maryja. Maryja nie mówiła, że jak będziesz mógł to się pomódl na różańcu. Codziennie odmawiajcie różaniec! Łucja powie, że językiem którym rozmawia się z Matką Bożą nie jest język portugalski, ale język różańca”.

Następnie miała miejsce Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Hierarcha zaapelował do zebranych, aby wsłuchać się w słowo ks. dr. Krzysztofa Czapli SAC. „Wszystko zależy od tego, jak ustawimy nasze serca. Jeżeli przyszliśmy tu, to przecież właśnie po to, żeby je na przesłanie Maryi otworzyć, żeby cieszyć się Jej opieką” – powiedział bp Mering.

W homilii kaznodzieja kontynuował swoje rozważania opierając się na objawieniach fatimskich. Podjął wątek maryjności kapłanów podkreślając przy tym, że jeżeli jest się kapłanem Chrystusowym, to jest się również kapłanem Maryjnym. Rozważając ten temat prelegent odniósł się do ewangelicznego opisu testamentu Pana Jezusa z krzyża. Ks. Czapla powiedział, że coraz częściej spotyka się osoby, które mówią, że nie muszą być „Maryjni”, bo są Chrystusowi. „Jeżeli tak jest, to nie jesteś ani Maryjny, ani Chrystusowy […] Testament Boga na krzyżu mówi nam, że Maryja jest naszą matką” – przekonywał kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał raz jeszcze bp Mering podkreślając celowość zorganizowania spotkania właśnie w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku. Pasterz Diecezji przypomniał, że „jesteśmy tu po to, żeby dziękować za dar kapłaństwa, żeby prosić o nowe, święte i dobre powołania kapłańskie, żeby odbyć duchową pielgrzymkę do Fatimy”.

Bp Mering prosił, by jednym z owoców tej pielgrzymki było odprawianie nabożeństw pierwszych sobót miesiąca we wszystkich parafiach diecezji, zgodnie z wolą Maryi.

ks. Łukasz Przelazły

Zdjęcia: Maciej Konieczny

 

 

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13209708 -GOŚCI ONLINE: 73

projektowanie stron www