Seminaryjny odpust św. Witalisa
2017-05-14

W niedzielę 14 maja br. o godz. 11:30 Mszą świętą w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku uczczono patrona kościoła seminaryjnego – świętego Witalisa, Męczennika. Na zaproszenie rektora, ks. prał. dr. hab. Jacka Szymańskiego, sumie odpustowej przewodniczył ks. prał. Lesław Witczak, wikariusz biskupi ds. materialnych i ekonom diecezji wraz z księżmi moderatorami i profesorami włocławskiego seminarium. Uroczystość odpustowa zgromadziła rodziny alumnów oraz wiernych z miasta Włocławka.

Zgodnie z tradycją podczas uroczystości homilię wygłosił wikariusz kościoła seminaryjnego – diakon Sebastian Szkop. Kaznodzieja skierował uwagę zebranych na cud Eucharystii, w której możemy uczestniczyć. „Naucz się dziwić, że Bóg przychodzi właśnie do ciebie” – kaznodzieja wskazywał na potrzebę przyjęcia postawy zadziwienia i wdzięczności za dar Najświętszego Ofiary. Przywołał przykład męczenników włocławskiego seminarium: rektora – bł. ks. Henryka Kaczorowskiego oraz alumnów: Bronisława Kostkowskiego i Tadeusza Dulnego. „Trzeba stać się nam męczennikami, aby ukazać współczesnemu człowiekowi, że wierzyć to znaczy kochać” – mówił o potrzebie dawania świadectwa każdego dnia dk. Szkop. W dalszej refleksji pochylił się nad świadectwem męczeństwa św. Witalisa, stanowiącego „tajemnicę ofiary, która jest świadectwem niezłomnej wiary”.

Na zakończenie miała miejsce procesja eucharystyczna wokół seminaryjnej świątyni. Po powrocie odśpiewany został uroczysty hymn „Ciebie Boga wysławiamy”. Uroczystości śpiewem towarzyszyła schola klerycka pod kierunkiem ks. prał. Józefa Nowaka.

Odpustowe obchody zakończyła wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z nabożeństwem majowym ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Przybyli goście, mieszkańcy Włocławka mogli już w sobotę o godz. 18.00 uczestniczyć w pierwszych nieszporach piątej Niedzieli Wielkanocnej. Wspólnotowa Liturgia Godzin zakończyła się uczczeniem relikwii św. Witalisa Męczennika. Srebrny relikwiarz pochodzący z II. połowy XVIII wieku na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.

Kościół pw. św. Witalisa, położony nieopodal katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ciągu roku jest zamknięty dla wiernych (od 1884). Zbudowany został w roku 1330 staraniem biskupa Macieja Gołańczewskiego, do roku 1411 pełnił funkcję kościoła katedralnego. W tej świątyni alumni uczestniczą w Najświętszej Ofierze Mszy Świętej, tu dorastają do zadań pracy duszpasterskiej. Włocławskie Seminarium Duchowne jest najstarszym, jakie powstało na ówczesnych ziemiach należących do państwa polskiego. Założone zostało 16 VIII 1569 r. przez biskupa Stanisława Karnkowskiego, zgodnie z uchwałami Soboru Trydenckiego.

kl. Łukasz Kołodziejczak