Nowo mianowani proboszczowie odebrali dekrety z rąk ks. bp. Wiesława Meringa
2017-05-26

W kaplicy domu biskupiego przed południem odbyła się uroczystość wręczenia dekretów nowo mianowanym proboszczom, którzy od 1 lipca br. będą pełnić obowiązki na wyznaczonych przez ks. bp. Wiesława Meringa parafiach. Dziesięciu księży złożyło przepisane prawem kanonicznym „Wyznanie wiary” i „Przysięgę wierności”.

W wydarzeniu, na zaproszenie Biskupa Włocławskiego, wzięli udział członkowie Rady Biskupiej: ks. bp Stanisław Gębicki, ks. prał. Wojciech Frątczak, ks. prał. Lesław Witczak i ks. prał. Artur Niemira.

Pasterz Diecezji skierował do zebranych zachętę, by objęcie nowej parafii zaowocowało wzmocnionym zapałem i duszpasterską inwencją w obliczu postawionych przed księżmi wyzwań. Pokrótce omówił dotychczasowe osiągnięcia tych, którzy otrzymali nowe zadania, jak również nakreślił czekające ich obowiązki.

Ks. bp Wiesław Mering mianował ks. Romana Żerkowskiego proboszczem parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku, ks. Zbigniewa Cabańskiego proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Koninie, ks. Marka Kryskę proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Sieradzu, ks. Dariusza Puszkiewicza proboszczem parafii św. Mateusza Apostoła w Ostrowitem, ks. Juliusza Mieczyńskiego proboszczem parafii św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Zadzimiu, ks. Dariusza Grendę proboszczem parafii NMP Częstochowskiej w Lekarzewicach, ks. Krzysztofa Gąsiorowskiego proboszczem parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim, ks. Michała Drewniackiego proboszczem parafii św. Marcina Biskupa w Kazimierzu Biskupim, ks. Ryszarda Kokoszkę proboszczem parafii św. Anny w Chojnem i ks. Macieja Jasińskiego proboszczem parafii św. Józefa w Brzeziu (z dalszym pełnieniem obowiązków w Wydziale Ekonomicznym Kurii Diecezjalnej).

Po złożeniu „Wyznania wiary” i „Przysięgi wierności” nowo mianowani proboszczowie na znak składanej przysięgi kładli prawą dłoń na księdze Pisma Świętego i na ołtarzu, własnoręcznie podpisali oba dokumenty.

Na zakończenie uroczystości Księża Biskupi udzielili błogosławieństwa. Wydarzenie uwieczniono wspólną fotografią.

Tegoroczne zmiany są m.in. konsekwencją przejścia na emeryturę dwóch księży proboszczów i nagłą śmiercią trzeciego.

Zdjęcia: ks. Janusz Bartczak

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie