W diecezji włocławskiej odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny
2017-05-29

W czerwcu br. w diecezji włocławskiej będą miały miejsce trzy Marsze dla Życia i Rodziny tj. pierwszy w Zduńskiej Woli – 4 czerwca, następny we Włocławku – 11 czerwca, a w kolejnym tygodniu w Koninie – 18 czerwca.

W tym roku hasło przewodnie Marszów brzmi „Czas na rodzinę!”. Ich koordynatorem jest Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy. Do końca czerwca Marsze będą zorganizowane w ponad 140 miastach całej Polski, a dniem kulminacyjnym będzie niedziela 11 czerwca.

Marsze dla Życia i Rodziny są manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Należy podkreślić, że imprezę wyróżnia jej afirmatywny charakter, ponieważ Marsze to przede wszystkim święto rodzin. Dają one sposobność, aby dać świadectwo radości z posiadania rodziny oraz aby spotkać inne osoby kierujące się podobnymi zasadami.

„Warto wziąć udział w Marszu, aby pokazać wszystkim, że to nie tylko jednostki czy poszczególne osoby bronią rodziny i życia, ale że są tysiące osób, dla których te wartości są najważniejsze. Zapraszamy wszystkie osoby dumne ze swoich rodzin! Pokażmy, że dzieci, które posiadamy są dla nas darem, a nie obciążeniem, że nasi współmałżonkowie są dla nas najważniejszymi osobami, z którymi budujemy naszą codzienność!” – stwierdzają organizatorzy.

O wielkiej wadze wartości, do których nawiązuje idea Marszów świadczą m.in. słowa Kardynała Carlo Cafarra, któremu Jan Paweł II powierzył zadanie stworzenia Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, a który często przytacza w wywiadach fragment listu, jaki skierowała do niego Siostra Łucja, wizjonerka z Fatimy. Na podstawie przekazu udzielonego jej przez Matkę Bożą napisała ona: „Ostateczna bitwa pomiędzy Bogiem i szatanem zostanie stoczona o małżeństwo i rodzinę!” Także Jan Paweł II stwierdzał wielokrotnie, że kwestie rodziny i szacunku dla życia ludzkiego są kwestiami najwyższej wagi, stanowią fundament stworzenia, dotykają prawdy relacji pomiędzy mężczyzną i kobietą i pomiędzy pokoleniami, a także, że jeśli wzruszy się ten fundament, runie cała budowla społeczeństwa i narodu. Św. Matka Teresa z Kalkuty z kolei stwierdziła, że brak powstrzymania masowego uśmiercania nienarodzonych zaowocuje kolejną destrukcyjną wojną światową. Tymczasem na podstawie obowiązujących przepisów w Polsce legalnie pozbawia się życia około półtora tysiąca dzieci rocznie. Obok powyższych stwierdzeń katolik nie może przejść obojętnie.

„Największym pragnieniem każdego człowieka jest być kochanym i kochać. Takie wartości można znaleźć właśnie w rodzinie. Poprzez Marsz chcemy zwrócić uwagę, że rodzina jest naszym największym skarbem, że należy o nią dbać, szanować i poświęcać jej czas, a szacunek dla niej i dla życia ludzkiego stanowi fundament ładu społecznego. Pragniemy skłonić Włocławian do refleksji nad wartością życia każdej osoby ludzkiej. Poprzez przyjęcie hasła „Czas na rodzinę” chcemy budować przyjazny klimat wokół rodziny i ukazać społeczeństwu, jak wręcz nieoceniona jest jej rola w dzisiejszym świecie.” – stwierdza jeden z organizatorów.

W Marszach uczestniczą liczne rodziny z dziećmi jak i osoby samotne, zarówno młodzież, jak i osoby starsze, babcie i dziadkowie z wnukami, osoby konsekrowane, katecheci, klerycy, różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia, narzeczeni, jak i osoby poszukujące swojej drugiej połówki, które czują, że to już czas na założenie rodziny.

Marsz dla Życia i Rodziny we Włocławku rozpocznie się uroczystą Mszą św. w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika o godzinie 15. Następnie około godziny 16 uczestnicy wyruszą w radosnym przemarszu ulicami Wiejską i Zbiegniewską do parafii św. Maksymiliana, gdzie rozpocznie się „piknik rodzinny”, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji, nie tylko dla najmłodszych. Zapewniona zostanie muzyka, mnóstwo różnych zabaw, tort, kiełbaski, ciasta, dmuchane zamki itp. Impreza zakończy się Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.

Organizatorami Marszu we Włocławku są obie wymienione powyżej parafie oraz Forum Ewangelizacji Diecezji Włocławskiej. „Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych z rodzinami i przyjaciółmi! Pokażmy jak dużo jest osób, dla których życie i rodzina są największą wartością!” – stwierdzają.
Patronat nad tym doniosłym wydarzeniem objął ks. bp Wiesław Alojzy Mering, Biskup Diecezji Włocławskiej.

Więcej informacji o każdym z Marszów można znaleźć na stronie internetowej http://marsz.org.