Świnice Warckie: Dzieci pierwszokomunijne diecezji włocławskiej z wizytą u św. Faustyny Kowalskiej
2017-06-09

W czwartek 8 czerwca br. w Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej odbyło się kolejne diecezjalne spotkanie dzieci, które w tym roku po raz pierwszy w Komunii św. przyjęły do swoich serc Pana Jezusa. Na małych pielgrzymów czekały nie lada atrakcje i niespodzianki, a wśród nich m.in. zwiedzanie domu rodzinnego świętej Faustyny, niesienie relikwiarza z relikwiami świętej oraz śpiewy i zabawy, które animował wspólnie z zespołem Jordan ze Zduńskiej Woli ksiądz Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Włocławskiej i organizator spotkania. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Mering, zaś homilię wygłosił ks. Łukasz Piórkowski, który najmłodszym znany był z telewizyjnego programu „Ziarno”. W tym roku do Świnic Warckich przybyło 3080 dzieci.

Jak co roku, spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:00 od nawiedzenia Głogowca i domu, w którym przyszła na świat i wychowała się Apostołka Bożego Miłosierdzia, św. Faustyna Kowalska. W Głogowcu przybyłe dzieci, księży, katechetów, opiekunów i rodziców przywitał ksiądz Janusz Kowalski, kustosz świnickiego sanktuarium. Ksiądz Kowalski przybyłe grupy zaznajamiał z historią miejsca, w którym się znajdują oraz zachęcił, aby w atmosferze wiary i wypływającej z niej radości wraz z relikwiami świętej przejść z domku do kościoła, w którym została ochrzczona Helenka Kowalska, późniejsza święta. Po dotarciu na plac przed Sanktuarium przybyłych pielgrzymów przywitał ks. Michał Krygier, który przygotowywał najmłodszych do jak najlepszego przeżycia tego wspólnie spędzanego czasu.

O godzinie 12:00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Pasterz diecezji. Na samym początku słowa powitania pod adresem księdza biskupa, przybyłych kapłanów, sióstr zakonnych, dzieci i rodziców skierował ks. Janusz Kowalski. Natomiast w dialogowanej homilii ks. Łukasz Piórkowski ukazał najmłodszym, w jaki sposób można poznać osobę świętą. „Święty to ten, który się modli, który zaprasza Pana Boga do swojego serca, tak jak zrobiła to św. siostra Faustyna.” Kaznodzieja na przykładzie owoców pomarańczy i wazonu z wodą pokazał na czym polega nasze złe zachowanie a na czym zaproszenie Pana Boga do swojego serca. Pomarańcza, która została wcześniej obrana, gdy została wrzucona do wazonu z wodą utonęła. Natomiast pomarańcza nieobrana utrzymywała się na powierzchni wody. Ks. Piórkowski przez ten obraz pokazał, że nie możemy w swoim życiu tonąć w wodzie naszego złego postępowania. Kaznodzieja uświadomił również najmłodszym żeby nie zamykać się na Pana Boga, Eucharystię i modlitwę, które mają moc zmieniać nasze złe postępowanie.

Na zakończenie liturgii swoje słowo skierował ks. bp Mering, który powiedział, że dzień pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych do Świnic Warckich jest dniem bardzo radosnym. „To tutaj właśnie św. Faustyna uczestniczyła po raz pierwszy w pełni w Mszy św., to tutaj odbyła swoją pierwszą w życiu spowiedź, to tutaj przyjęła komunię św.” – powiedział Pasterz diecezji.

Po błogosławieństwie poszczególne grupy miały możliwość zrobienia sobie z ks. biskupem pamiątkowego zdjęcia i posilić się przed powrotem do swoich rodzinnych parafii. Całość spotkania została zakończona modlitwą koronką do Bożego Miłosierdzia.

tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Przelazły

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie