DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Włocławek: pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny
2017-06-11

Ponad 2,5 tysiąca osób w niedzielne popołudnie 11 czerwca wzięło udział w pierwszym włocławskim Marszu dla Życia i Rodziny. W radosnym przemarszu uczestniczyły całe rodziny, osoby starsze i młodsze, także spoza Włocławka, księża i osoby zakonne, samorządowcy i parlamentarzyści. Inicjatorami pierwszego tego typu tego przedsięwzięcia w mieście byli ludzie świeccy z różnych wspólnot i ruchów katolickich działających na terenie Włocławka. Z uczestnikami marszu spotkał się biskup włocławski Wiesław Mering.

„Największym pragnieniem każdego człowieka jest być kochanym i kochać. Takie wartości można znaleźć właśnie w rodzinie. Poprzez Marsz chcieliśmy zwrócić uwagę, że rodzina jest naszym największym skarbem, że należy o nią dbać, szanować i poświęcać jej czas, a szacunek dla niej i dla życia ludzkiego stanowi fundament ładu społecznego. Chcemy skłonić włocławian do refleksji nad wartością życia każdej osoby ludzkiej. Poprzez przyjęcie hasła ‘Czas na rodzinę’ chcemy budować przyjazny klimat wokół rodziny i ukazać społeczeństwu, jak wręcz nieoceniona jest jej rola w dzisiejszym świecie” – stwierdził jeden z organizatorów.

Marsz dla Życia i Rodziny we Włocławku rozpoczął się o godzinie 15 uroczystą Mszą św. w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, której przewodniczył biskup senior Bronisław Dembowski. Następnie po godzinie 16 uczestnicy wyruszyli w radosnym przemarszu ulicami Wiejską i Zbiegniewskiej do parafii św. Maksymiliana, gdzie maszerujących przywitał ks. bp Wiesław Mering.

Biskup Włocławski podziękował organizatorom za ich wysiłek i wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie, za radosne zamanifestowanie wartości, jakimi są życie i rodzina. Podkreślił, że brakowało tego wydarzenia w biskupim mieście i z wdzięcznością odniósł się do świeckich wiernych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie marszu i wzięli w swoje ręce realizację tej inicjatywy. „Troska o rodzinę i życie wypływa z samego serca Ewangelii i jest dla nas wynikającym z niej wprost zobowiązaniem” – mówił bp Mering. Zaznaczył, że „skoro przez Włocławek mogły przejść tzw. czarne marsze, to tym bardziej potrzebna była inicjatywa afirmująca życie i rodzinę. Prawdę mówić, był to już najwyższy czas na Marsz dla Życia i Rodziny w naszym mieście” – zakończył hierarcha. Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa.

Na przykościelnym placu rozpoczął się „piknik rodzinny”, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji, nie tylko dla najmłodszych. Zapewniona została muzyka, mnóstwo różnych zabaw, tort, kiełbaski, ciasta, dmuchane zamki itp. Śpiew animowała diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie przy parafii św. Maksymiliana we Włocławku. Nie brakło też elementów ewangelizacyjnych, takich jak świadectwa, prezentacja ruchów odnowy życia religijnego, a także istniała możliwość porozmawiania z przedstawicielami ruchów pro-life. Impreza zakończyła się Apelem Jasnogórskim.

Organizatorzy zwracają uwagę, że choć w tym kontekście nie są ważne porównania, to nie bez znaczenia może być fakt, że Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny we Włocławku zgromadził wielokrotnie więcej osób niż oba czarne protesty, jakie odbyły się w zeszłym roku w mieście biskupim, razem wzięte. „Boże” inicjatywy niestety, nawet jeśli gromadzą tysiące ludzi, nie mają takiej siły przebicia w mediach, jak inicjatywy pokroju “czarnych marszy”, gromadzące częstokroć znacząco mniej ludzi, nie mniej wszyscy mogli się naocznie przekonać, że dla Włocławka, jak i całej Polsce są one istotne.

Ponadto, organizatorzy zachęcają uczestników wydarzenia, umocnionych wspólnym doświadczeniem, do optowania za życiem i rodziną także po Marszu, do bycia ambasadorami cywilizacji życia w społecznościach w jakich żyją, w ich miejscach zamieszkania i miejscach pracy, aby jak najwięcej osób zobaczyło, że ludzi optujących za rodziną i życiem jest bardzo wielu, aby dodać im odwagi do promocji tych bożych wartości.

Organizatorami Marszu we Włocławku były parafie św. Stanisława i św. Maksymiliana oraz Forum Ewangelizacji Diecezji Włocławskiej. Podkreślić należy ogromny wkład księży proboszczów obu wymienionych parafii: ks. prał. Sławomira Deręgowskiego i ks. kan. Leszka Politowskiego oraz pana Jacka Bargielskiego reprezentującego Forum Ewangelizacji Diecezji Włocławskiej.

W diecezji włocławskiej 4 czerwca odbył się ponadto Marsz dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli, a w kolejnym tygodniu, 25 czerwca podobne wydarzenie będzie miało miejsce również w Koninie.

Wspólnoty modlitewne i wspierające Marsz:

1. Ognisko Wiernej Miłości Małżeńskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar z parafii Najświętszego Zbawiciela
2. Wspólnota Ducha Świętego Effatha z parafii Ojców Orionistów
3. Odnowa w Duchu Świętym Słowo Życia z parafii św. Józefa
4. Diakonia Muzyczna z parafii św. Maksymiliana
5. Ruch Światło-Życie diecezji włocławskiej ze szczególnym uwzględnieniem:
a) Diakonii Ewangelizacyjnej Ruchu
b) Kręgów rodzin Domowego Kościoła rejonu włocławskiego, w tym kręgów z parafii św. Maksymiliana, parafii Michelin i Wieniec Zdrój
c) młodzieży oazowej z rejonu Włocławka
6. Przedstawiciele Katolickiego Centrum Służby Rodzinie we Włocławku
7. Centrum Życia i Rodziny z Warszawy
8. Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny ze Zduńskiej Woli
9. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji toruńskiej
10. Wspólnota Tabita z parafii NSJ we Włocławku
11. Neokatechumenat z parafii Narodzenia NMP i św. Jana Ewangelisty
12. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
13. Akcja Katolicka diecezji włocławskiej
14. Młodzież ze Stowarzyszenia „Trampolina” z parafii NSJ we Włocławku
15. Wspólnota Emmanuel z parafii św. Maksymiliana
16. Środowisko Polonia Christiana
17. Grupa św. Ojca Pio z parafii Wszystkich Świętych we Włocławku (franciszkanie)
18. Rycerze Kolumba z parafii: Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku
19. Młodzieżowy Wolontariat Miłosierdzia z parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku (bracia pocieszyciele)
20. III Zakon św. Franciszka z parafii Wszystkich Świętych we Włocławku
21. Duszpasterstwo Akademickie działające we Włocławku
22. Wspólnota Adoracji Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej z parafii Wszystkich Świętych we Włocławku
23. Apostolat Maryjny działający w kilku parafiach włocławskich i Piotrków Kujawski
24. Wspólnoty Żywego Różańca z parafii Włocławskich
25. Odnowa w Duchu Świętym Effatha w Kowalu
26. Wspólnota seminaryjna WSD z Księżmi Moderatorami
27. Siostry Wspólnej Pracy, Siostry Orionistki, Siostry Sercanki, Siostry Karmelitanki – poprzez wsparcie modlitewne
28. Wspólnota Drzewo Życia z Grupy Alpha Polska
29. III Zakon Karmelitański (rodzina szkaplerzna) z parafii św. Stanisława BM
30. MOPR we Włocławku
31. Fundacja Cajetanus z Włocławka
32. RUN CHŁODNIA Włocławek
33. p. Zbigniew Michalski z Wilczyna
I wiele osób Dobrego serca.

ŚWIĘTEJ RODZINIE CHWAŁA!

 

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13219312 -GOŚCI ONLINE: 53

projektowanie stron www