Grąblin: rekolekcje dla doradców życia rodzinnego
2017-06-12

11 czerwca 2017 r. w Grąblinie zakończyły się trzydniowe rekolekcje dla doradców życia rodzinnego, zorganizowane przez diecezjalnego duszpasterza rodzin ks. Artura Krzyżanowskiego. W tym roku prowadził je ks. dr Rafał Zieliński, dyrektor Studium Teologii w Koninie.

W związku z tematem wiodącym: „Konflikty małżeńskie – wyzwania pastoralne”, rekolekcjonista analizował pojęcie konfliktu, specyfikę oraz sposoby jego rozwiązywania i przezwyciężania. Wśród nich najbardziej konstruktywną, integrującą formą jest współpraca, szukanie całościowego rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony. To wymaga zaangażowania małżonków, którzy wspólnie szukają kreatywnych rozwiązań, uwzględniających realizację ich celów. Konflikt można też próbować przezwyciężać poprzez: unikanie, ustępowanie, rezygnację, kompromis czy rywalizację; te sposoby wykazują cechy konfliktu dezintegracyjnego i są niekonstruktywne.

W czasie zamyśleń rekolekcyjnych uczestników prowadziło Słowo Boże, towarzyszył im św. Bogumił, patron rekolekcji i dni skupienia. Ksiądz Zieliński przypominał o celu rekolekcji: „Usłyszeć głos Jezusa, pójść Jego drogą, odnajdywać, mimo przeciwności, motywację do dalszej posługi w duszpasterstwie rodzin. Nie oczekujmy korzyści, wdzięczności i uznania. Pan Jezus, dawca życia, da nam stokrotnie więcej. Bóg stawia człowieka na drodze naszego życia i pragnie, abyśmy czynili dla niego dobro”.

W czasie rekolekcji doradcy zapoznali się z projektem dokumentu Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich na temat głoszenia Ewangelii rodziny w duszpasterstwie małżeństw i rodzin w trzech zakresach: przygotowanie osób do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, towarzyszenie małżonkom sakramentalnym na ich drodze do świętości, towarzyszenie, rozeznawanie i integracja osób, które po rozpadzie małżeństwa sakramentalnego żyją w kolejnym związku. Dyskusje doradców koncentrowały się wokół tematów dotyczących grzeszności antykoncepcji oraz sytuacji par, żyjących w związkach nieregularnych. Uczestnicy rekolekcji zapoznali się też z inicjatywą środowiska konińskiego, dotyczącą pochówku dzieci utraconych. Doradcy mieli możliwość nabycia nowego "Przewodnika dla narzeczonych i młodych małżeństw", którego autorami są małżonkowie Marta i Henryk Kuczajowie z Krakowa, oraz ofertą radomskiego duszpasterstwa rodzin, które wydało zestaw książek pod wspólnym tytułem "Droga do szczęśliwego małżeństwa", służący pracy parafialnej nad przygotowaniem narzeczonych. Kolejne spotkanie dla doradców życia rodzinnego odbędzie się 30 września br., w Koninie, w parafii bł. J. Matulewicza.

Tekst i zdjęcie: Małgorzata Bojarska