Włocławek: obchody ku czci bł. bp. Michała Kozala, patrona miasta
2017-06-14

14 czerwca br. we wspomnienie bł. Biskupa Michała Kozala, które we Włocławku obchodzone jest jako uroczystość Patrona Miasta, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa w bazylice katedralnej odprawiona została Msza święta w intencji miasta i jego mieszkańców. Podczas uroczystości bp Mering udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii katedralnej.

Na Eucharystii obecni byli: ks. bp Bronisław Dembowski, Kapituła Katedralna, księża proboszczowie z włocławskich parafii, profesorowie i moderatorzy WSD, siostry zakonne, Prezydent Miasta wraz z przedstawicielami władz, zgromadzeni wierni.

Homilię wygłosił ks. prał. Lech Król. Kaznodzieja podkreślił znaczenie wyboru świętego patrona podczas sakramentu bierzmowania, które nie jest tylko wybraniem nowego imienia. Święty patron „wspiera nas w osiąganiu pełnej dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej”, jest dla nas patronem i opiekunem w naszym życiu. Zwracając się do bierzmowanych, powiedział: „Otrzymujemy moc Ducha Świętego […] która uzdalnia nas do naśladowania naszych patronów”, do pójścia za Chrystusem i Jego Ewangelią, do dawania świadectwa wierze.

Kaznodzieja przytoczył słowa bp Meringa, które wypowiedział rok temu o bł. biskupie Michale: „Za tę moc wierności właśnie go tak cenimy. To dlatego uważamy go za stosownego patrona w naszych czasach, bo będąc w piekle na ziemi, nigdy nie uległ odruchom nienawiści, zemsty, pragnieniu zemsty. Umiał być większy od krzywdy, która go dotykała. To on przypomina nam prawdziwe wymagania, jakie Chrystus stawia przed swoimi wyznawcami”.
„Wydaje się, że błogosławiony Biskup Męczennik Michał, jakby dalej wołał z tej prastarej katedry włocławskiej, spod tego Krzyża Tumskiego: Przebudźcie się! Powstańcie! Idźcie wreszcie głosić Ewangelię miastu i wszelkiemu stworzeniu” – zakończył ks. Król.

Uroczystości towarzyszyły śpiewem i muzyką: Chór Młodzieżowy „Canto” z Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku pod dyrekcją p. Mariana Szczepańskiego oraz szkolna orkiestra dęta z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku.

Bł. Biskup Michał Kozal – męczennik został beatyfikowany przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski, 14 czerwca 1987 roku w Warszawie, na zakończenie II Kongresu Eucharystycznego. W Dekrecie Beatyfikacji, podpisanym przez kard. Palazziniego czytamy: „W Jego pięćdziesięcioletnim życiu zajaśniało bogactwo łaski Bożej, która działała w nim i przez niego, gdy pełnił posługę pasterza dusz, uwieńczoną męczeństwem za wiarę poniesionym dnia 26 stycznia 1943 r. w Dachau ze strony ateistycznego nazizmu Hitlera”. Od października 2002 roku, kiedy Rada Miasta Włocławka promulgowała uznanie przez Stolicę Apostolską Michała Kozala za patrona miasta, błogosławiony patronuje Biskupiemu Miastu.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie