Turek: spotkanie Kół Żywego Różańca
2017-06-13

Trzynasty dzień miesiąca e tym roku, z racji 100-lecia objawień fatimskich, wpisuje się szczególnie w kalendarz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie. Od maja do października odbywają się uroczyste Msze święte z procesją fatimską. Nie inaczej było 13 czerwca br., gdy w świątyni zgromadziły się wspólnoty Żywego Różańca z dekanatu tureckiego, by uczcić kolejne objawienia Matki Bożej trójce dzieci i odpowiadać na przesłanie płynące z Fatimy.

Dzięki staraniom ks. kan. Stanisława Nasińskiego, miejscowego proboszcza, czerwcowe obchody nabrały szerszego rozgłosu, gdyż włączono w nie spotkanie Kół Żywego Różańca z dekanatu tureckiego. Od godziny 16.30 świątynia zaczęła napełniać się czcicielami Pani Różańcowej. Pół godziny później nastąpiło zawiązanie wspólnoty i powitanie zebranych gości. Zgromadzeni wierni mogli wysłuchać konferencji, wygłoszonej przez ks. Marka Zielińskiego, poświęconej zagadnieniu „Nabożeństwa pierwszych 5 sobót miesiąca”. Następnie, jak przystało na wspólnotę czcicieli Maryi, przyszedł czas na modlitwę różańcową.

O godzinie 18.00 rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku, ks. prałat Artur Niemira. Celebrans wygłosił również homilię, w której podkreślił znaczenie i moc modlitwy różańcowej. Podziękował również wszystkim zebranym za dar tej modlitwy.

Kaznodzieja przypomniał, że Maryja w Fatimie wzywała do odmawiania różańca w intencji pokoju. „Widzimy doskonale, że nic z tej prośby nie straciło na aktualności: dziś, bardziej niż kiedykolwiek, trzeba chwycić za różaniec. Wspólnoty Żywego Różańca dekanatu tureckiego są przykładem, że ta modlitwa może stać się codziennym oddechem, łykiem źródlanej wody dla zmęczonego i spieczonego słońcem wędrowca, słodkim szeptem miłości wypowiadanym Maryi i wraz z Nią Bogu” – mówił ks. Niemira.

Postawił też pytanie: „Czym jest różaniec, że tkwi w nim tak ogromna siła mogąca zatrzymać wojny i wyprosić pokój na świecie? Jaką moc zawiera różaniec?” Odpowiadając podkreślił, że „odmawiać różaniec znaczy patrzeć na Chrystusa oczami Maryi. Ona stale nam przypomina tajemnice swojego Syna”. Życiowa droga Matki Bożej była poznawaniem tajemnic życia Jej Syna – „tajemnic radosnych, gdy stała się Matką Jezusa, tajemnic pełnych światła, gdy głosił światu Królestwo Boże i wzywał do nawrócenia i uwierzenia w Syna Bożego, tajemnic pełnych boleści, gdy Jezus cierpiał mękę i umarł na krzyżu, wreszcie tajemnic pełnych chwały, gdy On zmartwychwstał i zesłał Ducha Świętego, a potem wziął do chwały swoją Matkę. Życie Maryi w wiernym naśladowaniu Jezusa i rozważaniu Jego tajemnic było różańcem – ścieżką, na której każdego dnia wraz z Jezusem, swoim Synem, przybliżała się do Ojca Niebieskiego” – mówił kaznodzieja.

Zwracając się bezpośrednio do zebranych ks. Niemira wyznał: „Wśród tych osób kochających różaniec jesteście wy – Siostry i Bracia, członkowie Żywego Różańca. Chcę wam dziś podziękować za waszą wytrwałą modlitwę, za to, że swymi ‘Zdrowaśkami’ tkacie maryjny płaszcz, którym Maryja osłania ten świat od kary Bożej. To wy wypełniacie fatimskie orędzie modląc się na różańcu” – zakończył homilię Kanclerz Kurii.

Na zakończenie Mszy świętej, po Litanii do Serca Pana Jezusa, odbyła się procesja wokół Kościoła z uroczystym błogosławieństwem. Po uczcie duchowej uczestnicy Mszy świętej udali się do salki parafialnej, gdzie mogli napić się gorącej herbaty lub kawy oraz posmakować wypieków przygotowanych przez miejscowe Koła Różańcowe.

ks. Marek Zieliński

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie