Uroczystość Bożego Ciała we Włocławku
2017-06-15

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 15 czerwca br., do włocławskiej Bazyliki Katedralnej przybyli wierni miasta i okolic, siostry zakonne, Kapituła Katedralna, moderatorzy i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego. Pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego, biskupa pomocniczego, sprawowana była Najświętsza Ofiara, po której ulicami miasta wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Gębicki zwrócił uwagę na szczególne zadanie dzisiejszej uroczystości: „Dzień ten jest dla nas okazją do publicznego wyznawania wiary, bo wiara jest po to, by była wyznawana, a nie po to, by była ukrywana”. Wyznanie wiary wiąże się z niesieniem Chrystusa braciom: „dzisiaj Chrystus przechodzić będzie przez miejsca, gdzie zwykły człowiek mieszka, żyje, pracuje, kocha, cierpi, oczekuje”.

Kaznodzieja przestrzegał przed odrzucaniem Boga w przestrzeni publicznej, jako przyczyną wielu życiowych tragedii: „Jeśli się odsuniemy od Pana Boga, jeśli odsunie się od życia etykę, moralność – pozostanie egoizm, który człowieka nie rozwija, ale dusi”. Jednocześnie przypominał o bliskości Chrystusa w ludzkiej codzienności: „On zawsze jest obok nas, gotowy nam pomóc, szanujący jednak naszą wolność, czekający na człowieka. Czekający nieustannie!” Zadaniem i sensem życia wierzących ma być upodabnianie się do Chrystusa, chrześcijanin „ma przejmować Jego sposób myślenia, Jego sposób postępowania”. Hierarcha wskazał na aspekt eklezjalny uroczystości, przypominający, że „Chrystus żyje w Kościele. Ten Kościół to my – jesteśmy jedno z Chrystusem, stanowimy Jego Kościół. Nie wstydźmy się przywiązania do Chrystusa, do Jego Kościoła – zamanifestujmy to dzisiaj” – wołał bp Gębicki.

„Chcemy wraz z Tobą Panie, wyruszyć na ulice naszego miasta. Chcemy wprowadzić Cię do domu naszych serc, naszych sumień. Pozostań więc z nami Panie. Przy swoim stole ucz nas prawdziwej miłości Boga i człowieka. Spraw, aby dar Twojego Ciała i Krwi Przenajświętszej przemieniał naszą codzienność, budził nadzieje życia – życia, które nigdy nie przemija!” – zakończył homilię bp Gębicki.

Na trasie procesji przygotowane zostały cztery ołtarze dla Najświętszego Sakramentu: przy kościele seminaryjnym św. Witalisa, przed klasztorem oo. Franciszkanów, na ulicy 3 Maja oraz przy kościele farnym św. Jana Chrzciciela. Procesja eucharystyczna zakończona została uroczystym odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” oraz udzieleniem zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Na Eucharystii obecni byli przedstawiciele władz, nauczyciele wraz z wychowankami, członkowie Bractwa Kurkowego. Liturgię śpiewem ubogacały chór katedralny wraz ze scholą klerycką pod kierunkiem dyrygenta ks. prał. Józefa Nowaka.