DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Konin: dziękczynna Msza trzeźwościowa w św. Wojciechu
2017-06-27

W niedzielę 25 czerwca, w parafii pw. św. Wojciecha w Koninie sprawowana była ostatnia przed wakacjami, dziękczynna Msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Paweł Śmigiel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” organizatorzy zaprosili wiernych na koncert. Tym razem zaproszenie przyjął wybitny akordeonista, prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kaznodzieja, w nawiązaniu do Ewangelii (Mt 10, 26 – 33) przywołał Chrystusowe pragnienie, że chce zamieszkać, przez wiarę, w sercu człowieka. Chce, aby serce człowieka tętniło ku Bogu i było ukierunkowane na Boga. Dlatego, nawet jeżeli człowiek zapętli się życiowo w tym, co jest bezbożne, to Pan daje kryzys. „Kryzys, natomiast nie służy temu, aby się zapić, zaćpać, ale po to, aby nawrócić się do Boga. To są takie próby dla ludzkiego serca: choroby, odrzucenia, zdrady, fałszywi przyjaciele, surowi przełożeni, bezduszna instytucja” – powiedział do licznie zgromadzonych wiernych diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Czerwcowa Msza św. trzeźwościowa i koncert były dziękczynieniem Bogu i jednocześnie podsumowaniem 7 lat istnienia tego, jedynego w Polsce, projektu. W tym roku królowała muzyka klasyczna i piosenka religijna, bowiem gościliśmy tak znakomitych artystów, jak Jarosław Bester (akordeon), Machał Nagy (gitara), Arkadiusz Krupa (obój), Romuald Szałek (flety podłużne), Paweł Wajrak (skrzypce) czy Tomek Kamiński. W okresie zimowym, z racji niskiej temperatury, projekt przeniósł się do auli pod plebanią, gdzie wystąpili Stanisław Górka (aktor), Sławomir Zygmunt (pieśniarz), a także znakomity poeta Wojciech Wencel.

Tym bardziej organizatorom zależało, aby podsumowanie kolejnego roku pracy z tym projektem było uroczyste i donośne. Tak też się stało. Profesor Klaudiusz Baran, to znakomitość wśród akordeonistów, wirtuoz i pedagog zarazem. Jego niedzielne wykonanie dziewięciu części „Wariacji Goldbergowskich” Johanna Sebastiana Bacha zachwyciło wirtuozerią licznie przybyłą publiczność. Owacje na stojąco i prośba o bis były dowodem na dojrzałość muzyczną słuchaczy, których nie wystraszył wymagający repertuar. „Jan Sebastian Bach był jednym z największych geniuszy muzycznych wszech czasów. Taki geniusz nie pojawił się w żadnej innej ze sztuk. Nikt inny, w całej historii muzyki organowej nie stworzył tylu muzycznych „perełek”. Spod jego pióra wyszło wiele organowych arcydzieł, a on sam osiągnął absolutne mistrzostwo” – powiedział publiczności Klaudiusz Baran, uzasadniając dobór przygotowanego programu. Koncert zakończył się niespodzianką – specjalną dedykacją muzyczną dla ks. Bronisława Placka, czcigodnego Jubilata, i ks. Pawła z racji zbliżających się imienin. Organizatorzy i wierni winszując 60-lecia kapłaństwa, podziękowali ks. Plackowi za wierne towarzyszenie projektowi, a także fotograficzne uwiecznianie wszystkich koncertów.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez prezydenta miasta i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami projektu są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Anna Wysocka
tygodnik „Adalbertus”

 

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13210433 -GOŚCI ONLINE: 62

projektowanie stron www