Procesja fatimska w kolegiacie sieradzkiej
2017-07-15

"Módlcie się, módlcie się bardzo i ponoście ofiary za grzeszników, bo wiele dusz idzie do piekła, gdyż nie ma nikogo, kto by się poświęcał za nie i modlił się". W odpowiedzi na wezwanie Pani Fatimskiej z 13 sierpnia 1917 roku, nieomal 100 lat później – 13 lipca br. sieradzka fara celebrowała tradycyjną modlitwę różańcową. W tym szczególnym czasie wielkiego jubileuszu wydarzeń z Fatimy cała wspólnota parafii poczytuje sobie za obowiązek podejmowanie modlitwy różańcowej, bowiem właśnie dzięki niej parafianie pragną podejmować modlitwę wynagradzającą zelżywości i bluźnierstwa skierowane do Osób Bożych i Maryi Panny, prosząc jednocześnie o wstawiennictwo „Pani z nieba” w ich osobistych sprawach.

W lipcowym nabożeństwie wzięli udział goście z zagranicy, dzięki którym wszyscy parafianie mogli naocznie doświadczyć piękna i różnorodności Kościoła Powszechnego. Do sieradzkiej fary przybyli ks. dr Aleksandrs Stepanovs – dogmatyk, Misjonarz Miłosierdzia, odpowiedzialny za Pastoralne Centrum Duchowości im. św. Józefa w Līvbērzes (Łotwa), ks. Richard Vegerbauer z Węgier – student na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, diak. Gianluca Fabbian z Włoch – student prawa kanonicznego na Uniwersytecie św. Piusa X w Wenecji oraz studiujący tam również nasz diecezjanin ks. Łukasz Matuszak.

Punktem centralnym wspólnotowej modlitwy była Eucharystia o godzinie 20.00, po której z sieradzkiej fary wyruszyła oświetlona lampionami procesja fatimska. Nasi zagraniczni goście mieli możliwość czynnego włączenia w modlitwę różańcową, którą odmawiali w swoich rodzimych językach. Procesja wraz z figurą Pani Fatimskiej przeszła tradycyjnie ulicami Sieradza, zachęcając wszystkich mieszkańców do włączenia się w nieustanną modlitwę za siebie, Kościół oraz cały świat.

Po powrocie do sieradzkiej kolegiaty goszczący w niej kapłani wyrazili swoją wielką radość z możliwości doświadczenia duchowości Kościoła w Polsce, której widzialny znak odebrali we wspólnej modlitwie różańcowej. Po końcowym błogosławieństwie wszyscy uczestnicy nabożeństwa oddali cześć relikwiom św. Jana Pawła II, dla którego wydarzenia z Fatimy oraz modlitwa różańcowa zawsze miały szczególne i osobiste znaczenie.

tekst: ks. Krzysztof Mętlewicz

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie