DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Bp Mering zaprasza na uroczystości jubileuszu 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Licheńskiej
2017-07-26

„W naszej Diecezji pragniemy w sposób szczególny wspominać i świętować 50. rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej” – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w liście pasterskim, który w kościołach diecezji zostanie odczytany w niedzielę 30 lipca br.

Bp Mering przypomniał, że „historia objawień i obrazu Matki Bożej Licheńskiej jest nierozłącznie związana z dramatycznymi dziejami naszej Ojczyzny i Polskiego Narodu. Pochodzący z parafii licheńskiej Tomasz Kłossowski był żołnierzem w armii napoleońskiej”. Rannemu żołnierzowi ukazała się piękna Pani z białym orłem na piersiach. „Odzyskawszy zdrowie i zrozumiawszy, że miał widzenie Maryi, Tomasz odnalazł Jej obraz z orłem na piersi, sprowadził do domu i z czasem umieścił na drzewie przy leśnej ścieżce, niedaleko wsi Grąblin, należącej do parafii licheńskiej. Dla okolicznych mieszkańców to miejsce szybko się stało miejscem modlitwy”.

Wśród miejscowych wiernych był pasterz Mikołaj. „W czasie modlitwy kilkakrotnie miał wizje Maryi, która wzywała do nawrócenia i obiecywała, że ci, którzy będą się modlić i pokutować, doświadczą Jej opieki i uzdrowienia. (…) Z powodu rosnącego kultu obraz przeniesiono w roku 1852 do kościoła parafialnego w Licheniu. 50 lat temu Czcigodny Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński nałożył na niego papieskie korony, a w 2006 r. obraz został przeniesiony do świeżo wybudowanej bazyliki Matki Bożej Licheńskiej” – przypomina Biskup Włocławski.

Hierarcha wyjaśnia, że „maleńki, prosty i ubogi obrazek Matki Bożej Licheńskiej jest znakiem, że Bóg przychodzi do ubogich, małych, cierpiących. (…) Ona cierpi wraz ze swoim Synem i powierza Jego Miłosierdziu nasze błędy, troski i nas samych. Jej duszę wiele razy przenikał miecz boleści, stąd doskonale rozumie i tych, którzy cierpią, są odrzucani, prześladowani czy osamotnieni. (…) W sposób szczególny opiekuje się Polskim Narodem, który obrał Ją sobie za swoją Królową. Dając matczyną miłość i przytulając do swego Serca, wzywa nas jednocześnie do nawrócenia”.

„Każdego roku do Sanktuarium przybywa około miliona pielgrzymów. Słuchają Słowa Bożego, przyjmują Boże Miłosierdzie w sakramencie pokuty i pojednania, karmią się Ciałem i Krwią Chrystusa. Modlą się i doznają łask w bazylice i licznych kaplicach, na drodze krzyżowej i ścieżkach różańcowych, w czasie rekolekcji i wielotysięcznych celebracji, adorując Chrystusa w Najświętszym Sakramencie samotnie i we wspólnocie. Miłosierdzie Boga i macierzyńska miłość Matki docierają do ludzi również przez prowadzone w Licheniu różnego rodzaju dzieła charytatywne, jak choćby Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, hospicjum stacjonarne czy poradnię naprotechnologii” – przypomina bp Mering.

Pasterz Diecezji Włocławskiej w swoim słowie zaprasza wszystkich do pielgrzymowania do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, zwłaszcza do wzięcia udziału w centralnych obchodach jubileuszowych:
• 13 sierpnia Mszy św. o godzinie 12.00 będzie przewodniczył J. E. abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce;
• 14 sierpnia o godzinie 18.00 uroczystej Eucharystii połączonej z Nieszporami będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński i prymas Polski J. E. abp Wojciech Polak;
• 15 sierpnia Mszę św. o godzinie 12.00 będzie celebrował J. Em. kard. Stanisław Dziwisz.


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 12960901 -GOŚCI ONLINE: 97

projektowanie stron www