Zakończyły się rekolekcje oazowe dzieci i młodzieży z diecezji włocławskiej
2017-08-02

Młodzież i dzieci z diecezji włocławskiej w dniach 15-31 lipca br. po raz kolejny przeżywali rekolekcje Ruchu Światło-Życie w Beskidzie Żywieckim. W miejscowości Rycerka Górna 15 lipca zgromadziła się wspólnota licząca 56 osób podzielona na Oazę Nowej Drogi I° i Oazę Nowego Życia I° prowadzoną przez księdza Marcina Topolskiego, księdza Jacka Makowskiego, księdza Adriana Szczęsnego i księdza Mariusza Nowackiego. W sąsiedniej Rycerce Dolnej swoje rekolekcje przeżywała Oaza Dzieci Bożych w liczbie 43 osób, prowadzona przez księży: Szymona Lewandowskiego i Sebastiana Adamczyka.

W rekolekcjach udział wzięła młodzież z Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego, Bytonia, Sieradza, Lipna, Charłupi Małej, Ciechocinka, Dobrej, Ślesina, Zduńskiej Woli, Lubania, Konina. Grupa przeżywająca Oazę Nowego Życia pierwsze dni rekolekcji poświęciła na odkrywanie w swoim życiu Bożej Miłości, uświadamianie sobie, że grzech oddziela nas od tej Miłości, oraz że Jezus jest naszym Zbawicielem. Uwieńczeniem tych dni było nabożeństwo Światła i Wody, w trakcie którego uczestnicy mogli przyjąć Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Kolejne dni rekolekcji poświęcili na odkrywanie drogi uczniów Chrystusa, a dziesiątego dnia odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Młodzież na Oazie Nowej Drogi koncentrowała się na odkryciu tożsamości człowieka wierzącego, jego miejsca wobec Boga i w świecie, porządkowaniu wnętrza człowieka oraz spojrzeniu w przyszłość naznaczoną doświadczeniem wiary.

Oaza Dzieci Bożych odkrywała głębię i znaczenie modlitwy „Ojcze Nasz”. Wszystkie grupy uczestniczyły w Dniu Wspólnoty w Rajczy oraz w nabożeństwie Pokuty i Pojednania. Pomimo napiętego programu rekolekcji udało się odwiedzić konkatedrę w Żywcu, Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, wziąć udział we Mszy św. w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz zwiedzić Studio Filmów Animowanych w Bielsku-Białej. Piękno stworzenia odkrywali również w górskich krajobrazach, które podziwiali codziennie w czasie wyprawy otwartych oczu oraz w trakcie całodziennych wypraw, w czasie których zdobywali beskidzkie szczyty.

W czasie piętnastu dni rekolekcji uczestnicy mieli okazję do rozwoju duchowego, biorąc udział w nabożeństwach, codziennych Mszach Świętych oraz spotkaniach w małych grupach; mogli także rozwijać się fizycznie, cieszyć się górskim powietrzem i pięknymi widokami oraz brać udział w grach i zabawach sportowych; dzięki wizytom w muzeach i spotkaniom z innymi mogli również ubogacać się kulturowo.

Ks. Jacek Makowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie