Włocławek: na Jasną Górę wyruszyła 29. piesza pielgrzymka
2017-08-06

„Niech wasze pielgrzymowanie będzie pięknym wyrazem życia religijnego całego Włocławskiego Kościoła” – powiedział do pielgrzymów z Włocławka ks. bp. Stanisław Gębicki, który 6 sierpnia br. we włocławskiej katedrze przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej 29. Pieszą Pielgrzymkę Włocławską na Jasną Górę.

Wczesnym rankiem, bo już o godz. 6, w katedrze zgromadzili się pielgrzymi, ich bliscy, mieszkańcy Włocławka z prezydentem Markiem Wojtkowskim, by wziąć udział w Mszy św. na rozpoczęcie pieszej pielgrzymki. Wraz z Biskupem Pomocniczym Diecezji Włocławskiej Eucharystię koncelebrowali: ks. bp Bronisław Dembowski, kapłani z Włocławka i rejonu oraz kapłani pielgrzymi, wraz z kierownikiem grupy włocławskiej ks. Rafałem Bogusem. Homilię wygłosił ks. Roman Żerkowski, proboszcz parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku.

Na koniec Mszy świętej ks. Rafał Bogus, kierownik pielgrzymki włocławskiej wyraził swoje podziękowanie wobec Księdza Biskupa i wszystkich obecnych na Eucharystii, prosząc Dostojnego Celebransa o błogosławieństwo na cały pielgrzymi trud. Po Mszy św. pielgrzymi zostali odprowadzeni do kościoła św. Stanisława, gdzie zostali pożegnani.

W grupie włocławskiej tradycyjnie pielgrzymują osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich, wraz ze swoimi opiekunami, oraz z ks. Pawłem Zalewskim duszpasterzem osób chorych i niepełnosprawnych.

Jak rano poinformował kierownik pielgrzymki, w momencie wyjścia zarejestrowanych było 120 pątników. Wieczorem podano informację, że jest ich już blisko 300, w tym 8 kleryków, 2 diakonów, 4 kapłanów, którzy oprócz bagażu, wygodnych butów, zabrali ze sobą intencje swoich parafii i swoich najbliższych, ale także te polecane przez Ojca Świętego i Księdza Biskupa. Ostateczna liczba pątników będzie znana za kilka dni, gdyż są też i tacy, którzy wybrali się na jeden lub dwa dni drogi. Każda jednak ofiara, jaką składają pielgrzymi poprzez większy czy mniejszy trud, rodzi duchowy owoc.

Jak mówią sami pielgrzymi: „Pielgrzymka to czas wyciszenia, rozmodlenia, to czas rekolekcji w drodze… Jest to czas wyjątkowy i niepowtarzalny, to droga, którą nie pokonuje się samemu, ale z bratem i siostrą, którzy idą obok nas. Jest to czas, kiedy można więcej swoich chwil poświecić dla Boga i drugiego człowieka. W czasie pielgrzymiego trudu innej wartości nabiera zmęczenie, niedogodność czy smak powszedniego chleba”.

W kolejne dni na pielgrzymi szlak wyjdą grupy z Konina, Turku i Dzierżaw. Na Jasną Górę wszyscy dotrą 13 sierpnia.