DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Bp Mering w Rychwale: poświęcenie organów i chóru jest dowodem, jak bardzo chcemy Boga pośród nas
2017-09-05

„Cieszę się, że w parafii, w której się znajdujemy, tutaj w Rychwale, tak zmobilizowano się, żeby świątynia była żywym miejscem Bożej chwały, gdzie człowiek przychodząc ze swoją biedą, ze swoimi grzechami, nie wychodzi stąd poniżony, tylko przeciwnie – wychodzi zmobilizowany i zachęcony do pracy nad sobą, aby odpowiedzieć wiarą na to objawienie Chrystusa, które dokonał się w Nazarecie” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering, który 4 września br. w Rychwale przewodniczył uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Podczas liturgii Ksiądz Biskup poświęcił nowe organy i chór.

W uroczystej procesji do kościoła towarzyszyli Pasterzowi Diecezji księża koncelebrujący Eucharystię: ks. prałat Artur Niemira, kanclerz Kurii oraz prefekt ds. studiów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. Jacek Bartczak. Nie zabrakło również księży z dekanatu tuliszkowskiego oraz licznej asysty liturgicznej.

O poświęcenie zwrócił się z prośbą do Pasterza Diecezji ks. Marek Molewski, proboszcz parafii Rychwał, który wyraził radość z dokonanego dzięki ofiarności parafian, bez żadnych dotacji, przedsięwzięcia – zakupu dwunastogłosowego instrumentu z dwoma głosami języczkowymi, który został sprowadzony z Niemiec i zastąpił stare i zużyte, stuletnie organy. W ramach oczekiwanych już od dawna zmian instrumentu, zbudowano od nowa drewniany chór, który wcześniej – ze względu na swój fatalny stan – stwarzał zagrożenie dla parafian, jak również odnowiono prospekt organowy wraz z ozłoceniem uszaków i zamontowaniem oryginalnych figurek – aniołków, które na przestrzeni lat zniknęły z górnej części prospektu i ostatecznie zostały odnalezione. W ten sposób zachowano stylistykę pierwotnego wyglądu prospektu organowego, któremu przywrócono blask i okazałość w świątyni.

Po śpiewie bez akompaniamentu muzycznego, który został uświetniony przez chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rychwale, Ksiądz Biskup odmówił modlitwę poświęcenia, a następnie gdy na hymn „Chwała na wysokości Bogu” rozbrzmiały organy, poświęcił nowy instrument oraz chór.

Na początku Dostojnego Gościa powitał burmistrz gminy i miasta Rychwał Pan Stefan Dziamara wraz z małżonką. Wyraził on radość z kolejnej wizyty ks. bp. Wiesława Meringa w Rychwale oraz skierował prośbę o pasterskie słowo i umocnienie na progu roku szkolno-katechetycznego dla wychowawców i rodziców.

W odpowiedzi bp Mering ucieszył się zaproszeniem i serdecznie powitał zgromadzonych księży, burmistrza miasta, władze samorządowe, poczty sztandarowe, dzieci, młodzież, gości oraz licznie zgromadzonych parafian. Wyraził radość z odnowienia kolejnego ,,fragmentu” świątyni parafialnej, jakim jest nowy instrument muzyczny i okazały chór.

W homilii ks. bp Wiesław Mering odniósł się do dokonanego poświęcenia: „Ta uroczystość, w której bierzemy udział, to poświęcenie organów, to odnowienie kolejnego fragmentu świątyni, jest dowodem na to, jak bardzo liczymy się z Bogiem, jak bardzo chcemy Jego obecności pośród nas, bo przecież nie musielibyśmy tego robić”.

W zasadniczej refleksji kaznodzieja pochylił się nad rozważaniem fragmentu Ewangelii św. Łukasza, który obrazował ,,manifest nazaretański”. Przedstawił dość przewrotne zachowanie słuchaczy Jezusa w synagodze. Słowa Jezusa o spełnieniu się ,,dziś” proroctwa Izajasza, wywołały z jednej strony zdziwienie w oczach mieszkańców Nazaretu, ale z drugiej, w konsekwencji, trudna prawda łamiąca fałszywe schematy wzbudziła agresję i wrogość wobec przemawiającego. Mieszkańcy Nazaretu raczej oczekiwali od Jezusa osoby, która nie będzie stawiać wymagań, zafunduje dobrą zabawę i dostarczy rozrywkę. Na tym tle bp Mering wyjaśnił zakłopotanie współczesnego społeczeństwa, które balansuje pomiędzy próbą poznawania Jezusa a Jego nieznajomością czy nawet odrzuceniem. Choć Bóg w Jezusie okazuje człowiekowi bezgraniczną miłość, ludzie nie zawsze chętni są do podobnej ofiary z siebie samego, bycia do dyspozycji zarówno Boga i bliźniego.

Powołując się na wielkiego proroka naszych czasów Jana Pawła II kaznodzieja wskazał na niebezpieczną sytuację, kiedy miejsce chrześcijan dążących do świętości zajmuje człowiek bez Boga uwidaczniając w ten sposób zło, nienawiść i egoizm. Pytał swoich słuchaczy: ,,Nie widzimy tego w Europie? Nie widzimy tego w świecie? Nie widzimy tego spustoszenia, spowodowanego brakiem Boga, także niekiedy w naszych sercach? Czy nie czujemy się nigdy sfrustrowani tym, że nad przebaczeniem, nad miłością, nad próbą zrozumienia drugiego człowieka, zapanuje niechęć, zapanuje nienawiść?” Współczesny człowiek stoi przed niebezpieczeństwem niekończącej się konsumpcji i brakiem świadomości potrzeby zmieniania siebie, świata, rządów. Dlatego odwołując się do listu św. Pawła do Galatów hierarcha pytał: ,,O, głupi Galaci! Któż was zwiódł? Co wybieracie? Zamiast Chrystusa, żywego niosącego nadzieję, przebaczenie, siłę, człowiekowi obiecującego zbawienie! Kogo wybieracie? Zabawę? Rozrywkę? Konsumpcję?”

Zwieńczeniem uroczystości były słowa wdzięczności pod adresem ks. bp. Wiesława Meringa ze strony przedstawicieli parafii. Podziękowali za ojcowską troskę, wspólną modlitwę w intencji dzieci i młodzieży na progu nowego roku szkolno-katechetycznego oraz poświęcenie organów i chóru. Do tych słów dołączył się ks. proboszcz Marek Molewski, który podkreślił ważną rolę wykonawców zlecenia oraz Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Ks. Molewski pozwolił sobie zauważyć także nieoceniony wkład i odpowiedzialność parafian Rychwała. Trudne i kosztowne przedsięwzięcie zostało doprowadzone do końca tylko dzięki szczodrobliwości wspólnoty parafialnej. W końcowym przesłaniu Pasterza Diecezji budziło to szczególny zachwyt i szacunek wobec poświęcenia i mozołu mieszkańców Rychwała. Ks. bp Wiesław Mering podkreślił jeszcze raz radość z nowych organów, które przyczyniają się w świątyni rychwalskiej do głoszenia większej chwały Boga.

ks. Jacek Bartczak

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13219285 -GOŚCI ONLINE: 70

projektowanie stron www